A családi gazdaságok megerősítésében, sőt a munkanélküliség csökkentésében is jelentős része lehet annak az egy héttel ezelőtt hatályba lépett rendeletnek, amely lehetővé teszi, hogy a kistermelők boltokba, éttermekbe, sőt közintézményekbe is szállíthassanak többek között zöldséget, gyümölcsöt, mézet és lekvárt.
Sótonyi Szabolcs, aki négy Dráva menti kistérség agrármenedzsere foglalkoztatási szempontból is sokat vár az új rendelettől. A körzetben több száz olyan kistermelő van, aki - bár rendelkezik megfelelő földterülettel, termelési tapasztalattal - az elmúlt években piac híján nem tudott előbbre lépni. Egyre többeknek okoz gondot, hogy termékeiket nem tudják elvinni a környező nagyvárosokba vagy a balatoni piacokra. Számukra megoldást jelentene, ha érdemben bekapcsolódhatnának a közintézmények - bölcsődék, óvodák, iskolák - ellátásába is. Az egyik legfontosabb szempont, hogy minél többen szállíthassanak rendszeresen. Természetesen igyekeznek majd kiszűrni azokat, akik nem a saját termékeiket akarják eladni.
Több baranyai, somogyi és zalai önkormányzatnál is elmondták, már vizsgálják, miként vonhatók be a térségbeli kistermelők a különböző intézmények, például városi kórházak ellátásába. Az új piacok felmérését persze már a termelők is elkezdték. A Szombathelyen két vendéglőt és három kis ABC-t működtető Nagy Tamás elmondta, a napokban legalább egy tucat gazdálkodó tett ajánlatot különböző házi készítésű termékek szállítására. Arról, hogy kivel kötnek szerződést, csak azt követően döntenek, hogy felmérték az előállítás, illetve a gyártás körülményeit és meggyőződtek arról, hogy a termelő folyamatosan tud szállítani. Kisebb tételeket eddig is sokan vásároltak a helyi termelőktől, ám az üzlet az esetek jelentős részében nem volt legális.
Csorba Antalné cecei kistermelőnek egy környékbeli méhésszel közösen eddig három székesfehérvári vegyesbolttal sikerült megállapodnia rendszeres szállításról. A zöldséget, gyümölcsöt, tartósított paprikát, hagymát így olcsóbban tudják eladni, mint ha a piacra vinnék, ám így is jobban járnak, hiszen nincs helypénz és a szállításon, utazgatáson is sokat megtakarítanak. Ha beválik, a jövőben csak a termelésre és a feldolgozásra koncentrálnak.
