A hét végét uraló és még véget nem ért ítéletidőben megrongált épületek, utak, hidak helyreállítása, a víz elvezetése, a sártenger eltakarítása hetekig is eltarthat, és megtorpanhat az érintett térségek gazdasága is. Az észak-alföldi kereskedelmi és iparkamaráktól kapott információk szerint a térségben több mint száz vállalkozás termelése áll, a miskolci Plastic Kft. telephelyére például vasárnap délután betört a víz, a vihar megrongálta az üzem tetőszerkezetét és az irodaépületet is. A helyreállítás költségei megközelítik a 30 millió forintot - mondta el Szabó László gazdasági igazgató -, és legalább egy hétig nem tudnak teljes kapacitással termelni, ráadásul sok dolgozójuk rendkívüli szabadságot kért az otthonát ért károk miatt, illetve nem tudott bejutni a munkahelyére. Szabó hozzátette: szerencsétlenségükre épp most van egy olyan jelentős volumenű megrendelésük, amit a hónap végéig be kellene fejezni.
Nem sokkal jobb a helyzet a Dunántúlon sem, a legnagyobb gondok Bakonybél, Ajka, Várpalota, illetve a Balaton térségében voltak. Sárdi Mihály, az ajkai kistérség illetékese elmondta: a térség tucatnyi településén, illetve ipari és mezőgazdasági üzemeiben akadozik az áramellátás, több utat és hidat is megrongált a vihar. A térség önkormányzatai a közmunkásokat mozgósítva igyekeznek úrrá lenni a helyzeten, ám a vihar a kárfelmérést és a helyreállítást is nehezíti. Csupán a közintézményekben - iskolák, óvodák, kultúrházak, utak - százmilliós nagyságrendű károk keletkeztek, ezeket a helyhatóságok saját erőből aligha tudják majd rendezni. Az előzetes felmérések szerint a károkat szenvedett épületek, üzemek tulajdonosainak közel harmada megfelelő biztosítással sem rendelkezik.
A Baranya megyei Sásdon vasárnap több házból csónakkal kellett kimenteni a lakókat, a térségben már több száz hektárt borít a belvíz. Karajos Péter, a döntően növénytermeléssel foglalkozó Zöldmező Kft. termelési igazgatója szerint egyelőre felbecsülni sem tudják a károkat, de néhány tábla mélyebben fekvő részén az idén semmi nem terem majd. A több órán át áram nélkül maradt hűtőházból sem lehet már semmit sem a piacra vinni, szerencsére egy múlt heti nyugat-európai szállítást követően épp kevés áru volt raktáron.
