A balatoni vendéglátók döntő többsége szerint az előszezon eddig eltelt része csapnivaló volt. Május elseje kivételével - amikor szinte mindenütt nagyon sokan voltak - a forgalom minimális, pedig a balatoni árak az elmúlt évhez képest nem vagy csak minimális mértékben emelkedtek, sőt árcsökkentésre is bőven van példa. Mindez sajnos a húsvétra, a tavaszi szünetre, de az azóta eltelt hétvégékre is igaz. Abban is egyetértés mutatkozik, hogy a
"főbűnös" az időjárás, hiszen az idén még egyetlen olyan hétvége sem volt, amikor ne esett volna az eső vagy ne lett volna viharos szél a tóparton. A kiszámíthatatlan életviszonyok, a növekvő munkanélküliség és az egyre drágább üzemanyag sem a forgalom növekedését segíti. Ráadásul húsvétkor és a tavaszi szünet idején - az akkor még erős forint miatt - sokan választották a külföldi utazást, de a vendégszám növekedésére az sincs jótékony hatással, hogy még most, májusban is nagyon sok a bezárt üzlet, büfé és vendéglő. Ebben pedig a foglalkoztatási szabályok megváltoztatásának, az alkalmi munkavállalói könyv eltörlésének is jelentős része van.
Az átlagosnál jobb a helyzet a nívós, négycsillagos, főként különböző wellness-szolgáltatásokat is kínáló szállodákban, de kevésbé panaszkodnak a borházak tulajdonosai is. A Balatoni Hajózási (BH) Zrt.-nél arról számoltak be, hogy a munka ünnepén a személyhajókon és kompon is kiemelkedő forgalom volt. Fonyód és Badacsony között például folyamatosan közlekedtek a hajók. Vasárnap viszont a rossz idő miatt már alig volt utas, és összességében szerény forgalom jellemzi az előszezon eddig eltelt részét is. A lapunk által megkérdezett siófoki, balatonfüredi, keszthelyi és hévízi szállodákban ugyan a tavalyihoz képest nem jelentős a forgalomcsökkenés, sőt kisebb mértékű növekedésre is van példa, azt mindenütt hangsúlyozták, hogy további 5-10 százalékkal csökkent a rendezvények száma, és egy-két orosz csoport kivételével a vendégek költekező kedve is.
Nagy Hajnalka, a saját szálláshelyekkel is rendelkező, de döntően utazásszervezéssel foglalkozó Magyar Tenger Kft. marketingvezetője szerint a gondokat növeli, hogy idén kevés a hosszú hétvége. Április végéig csaknem 18 százalékkal kevesebb vendégük volt, mint az elmúlt év hasonló időszakában, pedig árat sem ők, sem partnereik többsége nem emel vagy csak minimális, 2-3 százalékos mértékben. Nagy elmondta, sajnos tovább rövidült a tartózkodási idő is. Míg korábban a tavaszi kiruccanásoknál is 3-4 éjszaka volt a jellemző, idén csak kettő-három. Tóth Lehel ábrahámhegyi borháztulajdonos lapunknak nyilatkozva elmondta, a rossz idő ugyan húsvétkor, a tavaszi szünetben és a május elsejei hétvégén is sok vendéget csalogatott a pincékbe, ám ha a tópart üres, a hegyre is kevesen jönnek. Pedig a környékbeli termelők egymással összefogva immár úgynevezett kóstoló túrákat is szerveznek és a nagy szállodákból próbálnak vendégeket csábítani.
