Az eredetileg kitűzött legkorábbi időpontban, pénteken megtartja alakuló ülését az új összetételű parlament. Az alakuló üléssel a Bajnai-kormány átalakul ügyvezető kormánnyá, ezzel a már két hete készenléti üzemben dolgozó kormány jogkörei tovább szűkülnek.
Várhatóan az alakuló ülésen döntenek a képviselők a bizottságokról is, ám a következő napokban még az ellenzéknek meg kell egyeznie a bizottsági elnökök személyéről. Az alakuló kormány ugyan jelentősen csökkenti a minisztériumok számát, ám ennek ellenére a bizottsági rendszer megőrzi az eddigi struktúrát, sőt az eddigi 18 mellé egy új - fogyasztóvédelmi - bizottság is alakul. A tervek szerint az ellenzék irányíthatná majd a költségvetési, a szociális, a foglalkoztatási, a fenntartható fejlődési, a nemzetbiztonság, valamint a már említett fogyasztóvédelmi testületet is, ám arról, hogy melyik párt melyiket, pénteken a majdani ellenzék nem tudott megállapodni. A pénteki egyeztetést követően Vona Gábor pártelnök-frakcióvezető az újságíróknak azt mondta, hogy ők a nemzetbiztonsági és a költségvetési bizottság irányítására tartanának igényt, ám nem kérdés, hogy a Fidesz nem látna szívesen jobbikos jelöltet a nemzetbiztonsági bizottság élén.
A szocialisták szerint a kormányzat ellenőrzése miatt a külügyi bizottságot - ahogy korábban - ezután is az ellenzéknek kellene vezetni, a Fidesz azonban csupán egy alelnöki helyet ajánlott a testületben.
A pénteki egyeztetésen a Fidesz elfogadta az ellenzéki pártok azon kérését, hogy a bizottságokban a Fidesz és a KDNP képviselői ne legyenek kétharmados többségben. Ennek azért van jelentősége, mert ha egy képviselői (ellenzéki) módosító javaslat nem kap legalább egyharmadnyi szavazatot a bizottságban, akkor az nem kerülhet a plenáris ülés elé, vagyis a javaslat már benyújtásakor elbukik. Igaz, mindez elméleti kérdés, mert valószínűleg kevés olyan javaslat lesz majd, amelyben az ellenzéki pártok konszenzusra tudnak jutni.
