BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lassabban telnek meg a kukák

2010. április 20. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A gazdasági válság a hazai hulladékgazdálkodási piacra is hatással van. A cégek döntő többsége egyrészt a termeléscsökkenés, másrészt a takarékosság okán az elmúlt egy-másfél évben jelentősen, a lapunk által megkérdezett szakemberek, illetve vállalatvezetők szerint átlagosan 15-20 százalékkal mérsékelte hulladék kibocsátását, de tucatnyi olyan vállalat is akad, ahol ez az arány meghaladja az 50 százalékot. Több külföldi tulajdonban lévő cég - az anyavállalat tapasztalatait felhasználva - energiaracionalizálási programmal is egybekötötte a hulladékgazdálkodási rendszer átalakítását. Az ágazat visszaesése miatt még ennél is nagyobb mértékű csökkenés tapasztalható az építőiparban, de jelentősek a változások a lakossági hulladékkibocsátás területén is. Az egyre visszafogottabb vásárlások mellett a szelektív gyűjtés térhódításának és a különböző visszagyűjtési akcióknak is része van abban, hogy mind kevesebb szemét kerül a kukákba.

A lakosság esetében a folyamatosan emelkedő szemétszállítási díjak is visszatartó erőnek bizonyulnak. Nem is egy olyan vidéki önkormányzat van, amelyik a lakosság teherbíró-képességéhez igazodva bevezette a havi egyszeri kukaürítést, de a balatoni települések egy részén is csak a főszezonban van heti kétszeri szállítás. Mind több helyhatóság teszi lehetővé a kisebb, olcsóbb edények használatát. Mindemellett sajnos az udvari szemetesgödör és az illegális szemétlerakás is újra divatba jött. Az elmúlt egy-másfél év során csaknem a duplájára nőtt azoknak a háztartásoknak a száma, amelyek nem fizetik a szemétszállítás díját.

Ilyen körülmények között nem véletlen, hogy főként a kisebb, önkormányzati tulajdonban lévő hulladékgazdálkodással foglalkozó cégek mind jelentősebb része veszteséges, de már a nagyok is megérzik a rendelésállomány csökkenését. A győri, pécsi és székesfehérvári szolgáltatók több mint tízszázalékos visszaesésről beszélnek. A Szombathelyi Vagyongazdálkodási és Városgazdálkodási Zrt. arról számolt be, hogy a válság következtében az ipari cégek csaknem 15 százalékkal csökkentették megrendelésüket. Önmagáért beszél, hogy míg 2007-ben csaknem 30 ezer tonna építési hulladékot szállítottak el, tavaly már 14 ezret sem. Tóth Lehel, a Veszprém térségében elsősorban nagy ipari üzemekkel és élelmiszer-feldolgozókkal kapcsolatban álló Delta Kft. kereskedelmi vezetője elmondta: tavaly ügyfeleik csaknem 30 százaléka minimum 20-25 százalékkal csökkentette megrendelését és az idén tovább romlik az arány. A társaság történetében tavaly először volt veszteséges és kénytelenek voltak létszámot csökkenteni.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet