BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Pécs felébredt az álomból

2010. április 13. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az új M6-os autópályának és az új szállodáknak már most van hozadéka Pécsett - mondta Nagy Szilvia, az utazásszervezéssel foglalkozó Mecsek Kft. kereskedelmi vezetője. Az elmúlt hetekben sikerült olyan, például japán csoportokat Pécsre hozni, akik sosem jöttek volna el. Más kérdés, hogy ilyen extra lehetőségekből reálisan idén az utazási irodánál csupán 2-3 százalékos forgalomnövekedés várható - tette hozzá Nagy -, de jövőre ezt talán meg lehet duplázni. Az idegenforgalmi szakember szerint az elmúlt években túlzott reményeket keltettek az EKF kapcsán, ráadásul senki sem kalkulált a gazdasági válsággal.

Az EKF felkeltette Pécs iránt az érdeklődést, de ez nem sokat ért az infrastruktúra nélkül. Csákváry József, a különböző fém- és műanyag alkatrészek gyártásával foglalkozó, a térségben két telephelyet is működtető Metal Kft. gazdasági igazgatója elmondta, lassan másfél éve egyeztetnek egy munkát és tőkét ígérő svájci beruházóval, ám csak a legutóbbi tárgyalás előtt derült ki, hogy most hajlandóak érdemben tárgyalni.
Péterné Marosy Katalin, a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója úgy véli, létfontosságú, hogy a város felhívja magára a figyelmet. Ha elkészül és sikerül jól reklámozni a Zsolnay Kulturális Negyedet, az utazási irodák is vevők lesznek rá, mindez jelentős piacot hozhat a gyárnak.

Bár az autópálya átadásával megnövekedett pécsi forgalom egyesek szerint hosszú távon fojtogató is lehet - már ha nem hosszabbítják meg az utat -, a lapunk által megkérdezett pécsi gazdasági szakemberek egyetértenek abban, hogy az új sztráda és az EKF 3-5 éven belül jelentős lökést adhat a város fejlődésének. Biztató jelek már vannak, ám nagy üzletek eddig nem születtek.

Az önkormányzatnál úgy vélik, az elindított beruházásokat mielőbb be kell fejezni és neki kell állni az eladósodott város költségvetésének rendbetételéhez. A helyhatóság már idén, vagyis a kulturális fővárosi cím alatt több mint 3 milliárd forintot akar spórolni "saját magán", hogy a több mint 30 milliárdosra duzzadt hiányt csökkentse és a következő években is képes legyen működtetni azt, ami eddig elkészült.
A nemrég összesített adatok szerint a város az elmúlt nyolc év során több mint 92 milliárd forint pályázati forráshoz jutott. A különböző kulturális, tudományos és infrastrukturális beruházásokon kívül bővítették az ipari parkot, három új szálloda készült, illetve készül. Bár építkezni még sehol sem kezdett, nem tett le 100 milliárdos beruházási programjának megvalósításáról a spanyol Grupo Milton sem. Jóllehet az önkormányzati ingatlanok több mint 5 milliárdos vételárát már kifizette.

Kriston Árpád, a müncheni egyetem városfejlesztési karán tanító, pécsi származású professzor szerint azon már nem érdemes vitatkozni, hogy a rendelkezésre álló forrásokat jól vagy rosszul költötték el a városban. Azon sem, hogy kevesebbel talán többet lehetett volna elérni. A lényeg, hogy Pécs a lehetőségek városa lett. Kriston szerint az a döntő kérdés, sikerül-e olyan ipari befektetőket csábítani a városba, illetve a térségbe, amelyek középtávon képesek lesznek megalapozni a fellendülést. Ehhez kiváló alapot adhat az autópálya és nem mellesleg az EKF. A professzor ugyanakkor hozzátette: Pécs csak az egész régióval együtt gondolkodhat. Helyi és környékbeli szegény emberekkel nem lehet életet lehelni a városba.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet