BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A térképre került a Dél-Dunántúl

2010. március 29. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A jelentős foglalkoztatási gondokkal küszködő dél-dunántúli térség minden gazdasági szereplője egyetért abban, hogy a Pécsig megépült M6-os autópálya végre esélyt ad a fellendülésre. Baranyában, Tolnában és Bács-Kiskun megye nyugati részén abban bíznak, hogy egy-két éven belül mintegy 100 milliárd forintnyi tőke érkezhet a régióba, s a munkanélküliséget legalább két-három százalékkal sikerül csökkenteni. Döntően az útépítésre alapozva már jelenleg is mintegy 35-40 milliárd forintnyi beruházás zajlik a térségben. A gazdasági válság ellenére az autópálya közelében lévő ipari területek iránt az utóbbi időben megnőtt az érdeklődés, lelassult vagy megállt a korábbi hónapokra jellemző árcsökkenés, sőt például Pécsre, Szekszárdra és Bólyba már új befektetők is érkeznek.
Németh Nándor, a Pannon Elemző Iroda ügyvezetője (korábban a Magyar Tudományos Akadémia Közgazdaságtudományi Intézetének munkatársa) viszont arra mutatott rá, hogy ahol hiányzik a szakképzett munkaerő, ott nagyon nehéz lesz előbbre lépni. A Baranya Megyei Kereskedelmi és Iparkamara számos szakértő közreműködésével készült tanulmányában az autópálya közelében lévő területek megfelelő víz- és csatornahálózatának összehangolt és koncentrált kiépítésére hívta fel a figyelmet. Ezek nélkül ugyanis jelentős beruházásokra nem lehet számítani. Ezzel együtt még az autópálya nyugati végétől távolabb lévő baranyai településeken - Sellye, Szigetvár, Szentlőrinc - is abban reménykednek, hogy nőnek az esélyeik. Szabó Tamás, két helyi kistérség gazdaságfejlesztési ügyekben illetékes munkatársa elmondta: megkeresik azokat a beruházókat, amelyek az elmúlt években elsősorban a rossz közlekedés miatt távoztak a térségből. A szakképzett, ám jelenleg ingázó dolgozókról is készítenek egy felmérést. Szabó hozzátette, a körzetben már most is zajlik több olyan beruházás, amelyet jelentős részben a sztrádaépítés miatt hoztak ide. Ezek közül a legnagyobb a Strabag új királyegyházi cementgyára. A sztrádától a Dunántúl legnagyobb városa, Pécs reméli a legtöbbet. Páva Zsolt polgármester szerint készek mindent megtenni annak érdekében, hogy akár speciális képzettségű munkaerő is rövid idén belül rendelkezésre álljon.

A Napi által megkérdezett Villány és Szekszárd környéki borászok is abban reménykednek, hogy az autópálya révén nő majd a forgalmuk. Már folynak a tárgyalások arról, hogy az eddig csak Budapesten és a Balatonnál szétnéző külföldi csoportok egy része a Dél-Dunántúlra is leruccanjon. Több ház tulajdonosa közvetlenül az autópálya mellett szeretne vendéglőt nyitni. Siklóson és Harkányban szintén az idegenforgalom élénkülését várják az M6-ostól. Új fejezetet nyithat az út a döntően német tulajdonban lévő, szekszárdi cégeket tömörítő Autóipari Klaszter történetében is. Jó esélyt látnak arra, hogy - különösen a gazdasági válság után - jelentős gyártási programok kerüljenek Szekszárdra, és a megvalósításukhoz szükséges területek is rendelkezésre állnak.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet