BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Zsebből sem fizetnek mindig

2010. március 15. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A munkanélküliség növekedése újabb lendületet adott az illegális foglalkoztatásnak. Egyre riasztóbb adatokról számolnak be az ellenőrzést végző hatóságok, munkaügyi felügyelőségek, de immár sok önkormányzat, sőt munkaerő-közvetítő is mind gyakrabban szembesül a helyzettel. Ráadásul a tavasz közeledtével tovább nő a kereslet a feketemunkások iránt.

A dunántúli munkaügyi felügyelőségek adatai szerint az elmúlt év is riasztó volt, ám januárban és februárban tovább romlott a "feketemunka-helyzet", pedig még nincs is itt a szezon. A Közép-dunántúli Munkaügyi Felügyelőség tavaly több mint 4400 feketemunkást talált, ám ennél is riasztóbb adat, hogy az alkalmi munkavállalói könyvvel foglalkoztatott dolgozók csaknem 95 százalékánál tapasztaltak valamilyen szabálytalanságot. A munkaügyi szakemberek szerint erre szokták mondani: a helyzet papíron már nem tud tovább romlani.
Riasztó, hogy az elmúlt hetekben a Dunántúlon már egészségügyi intézményben, alapítványi iskolában, sőt önkormányzatnál is találtak feketemunkásokat. A hatóságok ma már egyre gyakrabban ellenőrzés nélkül is buktatnak le munkáltatót és munkavállalót, miután egyre több a feljelentés. Mindemellett az is megfigyelhető, hogy a külföldi feketemunkásokat egyre inkább kiszorítják a hazaiak, mert a korábbinál kevesebb pénzért is hajlandóak dolgozni.

Van, amikor a dolgozókat "zsebből" sem képesek kifizetni, nemrég az egyik dunántúli varrodáról derült ki, hogy harminc embert két hónapon át szerződés nélkül foglalkoztatott. A cég több helyi önkormányzattól is adókedvezményt kapott azért, hogy a létszámot növelje. A munkaügyi szakemberek szerint is borítékolható, hogy idén minden eddiginél több illegálisan dolgozó mezőgazdasági munkás lesz a térségben.
Egyre több jele mutatkozik annak is, hogy a munkaerő-közvetítőknek is szembesülniük kell a feketefoglalkoztatással. Rátosi Péter, az egyik jelentős forgalmú, munkaerő-kölcsönzéssel is foglalkozó nyugat-dunántúli cég munkatársa szerint korábban alig akadt példa arra, hogy egy munkáltató nyíltan kimondja, feketemunkásokra lenne szüksége. Ma már szinte minden héten előfordul ilyen eset. Ráadásul olyan területeken működő cégek, alapítványok keresik meg őket, amelyekről kevesen gondolnák, hogy így próbálnak olcsó munkaerőhöz jutni. Rátosi ezzel kapcsolatban csak annyit mondott: volt már ilyen ügyük pénzintézettel és önkormányzati tulajdonban lévő közhasznú társasággal is.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet