BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem magánosítják a BH-t

2010. február 22. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Hosszú évek után rendeződhet a siófoki székhelyű Balatoni Halászati (BH) Zrt. pénzügyi helyzete, miután a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács (NVT) javaslatot fogadott el a társaság átalakításáról. A Balatoni Fejlesztési Tanács (BFT) legutóbbi ülésén ismertetett álláspont szerint miután a cég döntően Somogyban található tógazdaságaira, valamint halfeldolgozó üzemére tavaly kiírt pályázat eredménytelenül zárult, az NVT azt javasolja, hogy a vagyonelemek kerüljenek közvetlen és tartós állami tulajdonba, értéküket pedig beszámítanák a BH-nak a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.-vel szemben fennálló tulajdonosi kölcsönébe. Ezt követően a tavak egy részét vagyonkezelésbe, másik részét, valamint a cég halfeldolgozó üzemét bérbe adnák. Halászati szakemberek szerint mindez szakmailag is indokolt. (Korábban úgy tervezték, hogy az ingatlanok eladásából a társaságnak lehetősége lesz a tulajdonosi kölcsönök visszafizetésére és pénzügyi helyzetének rendezésére.) Elvi döntés született arról is, hogy a jelentős adósságot felhalmozó BH beolvad az Agrárgazdasági Vagyonkezelő Kft.-be.

A BH átalakítása azt követően kezdődött el, hogy a cég 2008-at 881 millió forint nettó árbevétel mellett több mint 230 millió forint veszteséggel zárta. A BH-ból jogutódlással kivált a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt., amelynek többek között feladata a balatoni horgászturizmus szervezése és a tó ökológiai állapotának megőrzése. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park irányítása alá került társasághoz tartozik a halőrzés és az állományszabályozó halászat, valamint a haltelepítés is. Az ezredforduló óta romló helyzetben lévő BH-nál csak a piaci tevékenység és az adósság maradt.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet