Miután a közelmúltban eldőlt, hogy központi forrásokból idén mintegy 4 milliárd forint jut a simontornyai bőrgyár területén keletkezett környezeti károk felszámolására, immár azt is tudni lehet, hogy a veszélyes anyagok nagy részét - mintegy 80-100 ezer tonnát - még az idén elszállíthatják a Tolna megyei településről - derül ki abból a beszámolóból, amelyet a munkákat végző konzorcium terjesztett a helyi képviselő-testület elé. A helyhatóságnál lapunknak elmondták, a feladat elvégzésére egy közbeszerzési eljárást követően tavaly a Vértesi Környezetgazdálkodási Kft. vezette Simontornya 2009 Konzorcium kapott megbízást. A károk felmérése során kiderült, hogy a patinás, még a XVIII. században alapított bőrgyár területén összesen 170 ezer tonna különböző veszélyes hulladék, közte mintegy 96 ezer tonna szennyvíziszap, 24 ezer tonna bőrenyv és 12 ezer tonna nyersbőr halmozódott fel. A munkák becsült értéke a talajcserével, illetve a terület teljes rekultivációjával együtt meghaladja a 9,5 milliárd forintot.
A jelentésből az is kiderül, hogy a konzorcium tavaly már 2,4 milliárdot költött a környezeti károk felszámolására, s mintegy 30 ezer tonnányi hulladékot szállítottak el, illetve ártalmatlanítottak. A teljes program a tervek szerint 2013-ra fejeződik be. A helyhatóság már korábban döntött arról, hogy a rekultivációt követően a területet ipari parkként, illetve övezetként szeretnék hasznosítani. Az állami tulajdonban lévő Simontornyai Bőrgyár Rt. még 1998 őszén jutott a felszámolás sorsára.
