A zord időjárás miatt újabb téli közmunkaprogramokra is szükség lenne, például a bakonyi településeken - nyilatkozta lapunknak Zámbó Péter, három Balaton-felvidéki kistérség foglalkoztatási ügyekben illetékes munkatársa. Jelenleg mintegy ötvenen dolgoznak a falvakban, de legalább kétszer ennyi munkásra lenne szükség ahhoz, hogy folyamatos legyen a közintézmények, autóbusz-megállók takarítása, jégmentesítése, a kidőlt fák, letört ágak eltakarítása. A finanszírozási gondokkal küszködő önkormányzatok január végéig már közel 40 százalékkal többet költöttek ilyen célra, mint tavaly ilyenkor - tette hozzá Zámbó. A közintézményeket, elsősorban az iskolákat és az óvodákat hét végén is teljes gőzzel fűteni kell, különben elfagynak a vizesblokkok, ám egyes öreg épületekkel így is sok baj van. A térség több településén már rövidebb ideig vannak nyitva az ügyfélszolgálati irodák, s ha tovább tart a hideg, az oktatási intézményekben "szénszünet" is lehet.
A cégek sem örülnek a kitartó mínuszoknak. Mint Molnár Béla, a három telephelyen termelő Feta Kft. termelési igazgatója elmondta, az időjárás miatt jelentős késéssel közlekednek az Ausztriából és Németországból érkező, alapanyagot, illetve készárut szállító kamionok, volt amikor két napig csak félgőzzel tudtak termelni, miközben a csarnokokat folyamatosan fűteni kell. Egyre több a beteg dolgozó is; ha marad a hideg, elképzelhető, hogy februárban egyik üzemüket leállítják.
A hideg és a hó csak úgy viszi a pénzt - közölte Jónás Ferenc, az Éptek Kft. gazdasági igazgatója. Azt nem engedhetik meg maguknak, hogy télen ne dolgozzanak, ám a mostani munkákon alig lesz haszon, hiszen belső feladatokat is csak úgy tudnak végezni, hogy folyamatosan fűtenek. Nemrég százezrekért vásároltak speciális munkaruhákat, naponta tízezreket költenek védőitalra és a melegedők fűtésére, és tovább növeli a gondokat, hogy a hóban több építkezésüket is nehéz megközelíteni.
Bár végre befagyott a Balaton, az intenzív hét végi havazás szertefoszlatta a tóparti vendéglátók reményeit: a korcsolyapályák egy részét meg se tudták nyitni, másutt csak folyamatos takarítással lehetett sportolásra alkalmas állapotban tartani a jeget. A vártnál jóval kisebb forgalomról számoltak be a wellness-szállodák is, néhány helyen februártól a magas rezsiköltségek miatt már csak a létesítmények egy részét működtetik. Zadravecz Katalin, a többek között Siófokon, Balatonaligán és Zamárdiban is panziót működtető Tópart Kft. marketingvezetőjének beszámolója szerint sokkal többen jöttek volna, ha a fővárosban nincs akkora havazás. Így azonban több tucat vendégük lemondta a hét végére foglalt szobát - ez nagy veszteséget okozott, hiszen az összes házat felfűtötték, a készleteket feltöltötték és egy sor programot is szerveztek.
Az égiek nem akarják, hogy végre valami összejöjjön az idei téli szezonban - állapította meg Darányi Tamás balatonfüredi büfétulajdonos. Az egész családot mozgósítva nyitottak ki szombaton, ám olyan kevés volt a vendég, hogy még a fűtési költséget sem tudták kitermelni - a forralt bor nagy részét pedig végül vasárnap délután ők itták meg.
