A tavaly év végi, átmeneti megtorpanás után tavasztól ismét az agrárhitelezés fölpörgésére számíthat a szektor - mondta a Napi érdeklődésére Aladics Sándor, a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) vezérigazgató-helyettese. Nő a kereskedelmi bankok saját forrása, várhatóan még az idén visszatérnek a szektor finanszírozásához, igaz, előreláthatólag szigorúbb feltételekre és alaposabban átgondolt termékekre számíthatnak majd a gazdálkodók. Az is megeshet, hogy 2010-ben több, a válságkezelés jegyében elindított, kedvezményes MFB-s hitelprogramot is le lehet majd állítani a kereskedelmi bankok agrárhitelezésbe való visszatérését követően - tette hozzá Aladics.
Az MFB egyébként a kereskedelmi banki hitelstop idején az ágazat egyik legmeghatározóbb hitelezőjévé vált. Az elmúlt másfél évben mintegy 45 milliárd forintot helyezett ki közvetlenül és közvetítőkön keresztül a mezőgazdaságba, továbbá mintegy 6,5 milliárd forint értékben vállalt bankgaranciát a szektor cégeinek egyéb hiteleire. Előbbiből mintegy 14 milliárd tisztán fejlesztési célú hitelkihelyezés volt, míg a különböző forgóeszköz-konstrukciók keretében mintegy 30-40 milliárd forint jutott el az ágazat szereplőihez - mondta a vezérigazgató-helyettes.
Az MFB folytatja a futó programjait: szabad és felhasználható forrásai vannak többek között a TÉSZ, az agrárfejlesztési, az agrárforgóeszköz-hitelprogramban, valamint a bankgarancia-programban. A TÉSZ-hitelprogram nyolcmilliárdos keretéből eddig 5,4 milliárdot helyeztek ki a pénzintézetek, Aladics szerint lényegében minden hitelképes igénylő kapott kölcsönt. Mostanra a gondot inkább az jelenti, hogy kevés a valóban hitelképes termelő és értékesítő szövetkezet, noha több mint ötven regisztrált és elismert tész működik az országban. Az agrárfejlesztési hitelprogramban pedig még mintegy 28 milliárd forint áll a termelők rendelkezésére. Az agrárforgóeszköz-hitelprogramot előreláthatólag már a következő hónapban átalakítják kissé a jobb kihasználhatóság érdekében. Az ötéves futamidejű, szintén kedvezményes kamatozású, és kamatplafonos konstrukciót eddig csak új beruházások megvalósításához lehetett fölhasználni, most azonban a tervek szerint megszüntetnék ezt a megkötést. Vagyis a már futó, de uniós támogatásból megvalósuló fejlesztéseket is elfogadnák beruházásnak. Remélhetőleg február 15-től már elérhető lesz ez a konstrukció is a termelők számára - tette hozzá Aladics Sándor.
