BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Piacot keres a Strabag a cementnek

2010. január 31. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Bár az óriásberuházás - elsősorban az időjárás miatt - néhány hetes csúszásban van, azt már tudni lehet, hogy a mintegy fél évig tartó próbaüzemet követően 2011 márciusától termelhet üzemszerűen a Strabag tulajdonában lévő Nostra Cement Kft. új, királyegyházi, évente 850 ezer-1 millió tonna cement előállítására alkalmas gyára - erősítette meg Merkl István műszaki igazgató.

A társaságnál abban bíznak, hogy mire a termelés felfut, a kelet-közép-európai térségben javulnak majd az építőipar pozíciói és a jelenleginél ismét több cementre lesz szükség. Ettől függetlenül már vizsgálják, hogy a baranyai településen készülő cementet - elsősorban depók, úgynevezett relék közbeiktatásával - milyen távolságra tudják majd gazdaságosan elszállítani. Az biztos, hogy a hazai piacon kívül a környező országokat is megcélozzák. Merkl elmondta, hamarosan döntenek arról, hogy ki működtetheti azt az új vasútvonalat, amely a többek között kínai gyártmányú berendezésekkel felszerelt gyárat köti össze Szentlőrinccel, illetve azzal a bükkösdi bányával, amelynek gépesítése épp a napokban kezdődik.

Az új, 230 millió eurós költséggel felépülő cementmű szén- és petrolkoksz-tüzeléses lesz, s az is valószínű, hogy az alapanyagot kezdetben importból, várhatóan Lengyelországból, illetve Ukrajnából szerzik be. A műszaki igazgató ugyanakkor hozzátette, továbbra sem tettek le arról, hogy később a Mecsekben kitermelt szenet használjanak. Elkezdődött a munkaerő-toborzás is. A cementgyár és bánya több mint 130 dolgozót foglalkoztat majd. Többek között diszpécsereket, műszerészeket, villanyszerelőket és gépkezelőket keresnek.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet