BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Negyedével növelte a gázfogyasztást a hideg

A lapunk által megkérdezett piaci szereplők adatai szerint 20 és 40 százalék közötti mértékben emelkedett az energiafelhasználás az átlagnál hidegebb januári napokon, azonban a valaha mért legnagyobb felhasználás még messze van.

2010. január 28. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az FGSZ Földgázszállító Zrt. adatai szerint napi 15 millió köbméterrel, közel 25 százalékkal emelkedett az országos gázfelhasználás a januári hideg beköszöntével - tudtuk meg Lakatos Edina szóvivőtől. A jelenleg csak becsült adatok alapján a kommunális felhasználás tette ki e növekmény jelentős részét, az ipari fogyasztók 10-12, a hőerőművek pedig 10-15 százalékban feleltek érte. Az iparági hüvelykujjszabály szerint fagypont környékén minden fok hőmérséklet-csökkenés országos szinten napi mintegy 2,5 millió köbméter gázfogyasztás-növekedést jelent, az általános számítás szerint mínusz 4 foknál hidegebb időjárás esetén már ennél kisebb mértékben nő a fogyasztás - fejtette ki Kutas István, az E.On Hungária Zrt. pr-vezetője. Az FGSZ adatai szerint tavaly december 20-án mínusz 12,5 Celsius-fokos átlag középhőmérséklethez 73,9 millió köbméter napi fogyasztás társult, január 25-én - mínusz 7,4 fokos átlag középhőmérséklet mellett - 71,8 millió köbméter földgázt fogyasztott az ország. Jellemző adat, hogy az idei télen ugyanolyan hőmérsékleti értékhez az egy évvel korábbinál mintegy 20 százalékkal kisebb napi csúcsfogyasztás társul.

Egy átlagos januári napon a Főtáv Zrt. ellátási körzeteiben a hőfogyasztás - az ilyenkor kevéssé változó melegvíz-igénnyel együtt - 70 ezer gigajoule napi érték körül alakul. A mostani mínusz 6 fokos napokon ez közel 16-17 ezer gigajoule-lal, 23 százalékkal emelkedik, napi 86-87 ezerre - mondta lapunknak Balog Róbert szóvivő. Az elmúlt tizenöt év átlagos januári időjárását tekintve egy 22 fokos, 135 légköbméteres lakás fűtési hőfelhasználása 190 megajoule, a jelenlegi mínusz 6 fokos napi átlaghőmérséklet mellett ez 30 százalékkal, 245 megajoule-ra emelkedik.
Az EMFESZ Kft. tapasztalatai szerint az elmúlt hidegebb napokban 15-16 százalékkal nőtt meg a fogyasztás - közölte a Napival Molnár Viktor marketingmenedzser. A hőmérséklet változásával közel arányosan módosul a földgázfelhasználás a Fővárosi Gázművek szolgáltatási területén, hétvégén vagy ünnepnapokon azonban kisebb eltérések tapasztalhatók, mert ekkor a gyárak, üzemek nem termelnek, némileg csökkentve ezzel az összfogyasztást - mondta Bálint Norbert szóvivő. Január elejétől a hőmérséklet csökkenésével a társaság folyamatosan növekvő felhasználást tapasztal mind a lakossági, mind az ipari fogyasztói szegmensben: január 9-éhez képest 39 százalékkal fogyott több földgáz 25-én, de tavaly decemberhez képest is 12-13 százalékkal, 1,3 millió köbméterrel emelkedett a napi fogyasztás. Ennek oka a szóvivő szerint, hogy a havi átlaghőmérséklet decemberben 1,4, januárban viszont mínusz 1,3 Celsius-fok volt. A legutóbbi napokban 45 százalékkal emelkedett a napi gázátvétel az átlagos fűtési időszakhoz képest az Égáz-Dégáz Földgázelosztó Zrt. tapasztalatai szerint - mondta lapunknak Canjavec Tamás földgázelosztási vezető, hozzátéve: ennek 75 százalékáért a lakossági fogyasztás növekedése volt felelős. Az egy évvel korábbihoz képest viszont gyakorlatilag nem változott ez az adat, az akkori átlaghőmérséklet ugyanis csak 0,3 fokkal volt magasabb az ideinél - tette hozzá.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet