Leállt a termelés Magyarország egyik legmodernebb és legnagyobb pelletgyártó üzemében - értesült lapunk. A somogytúri székhelyű Sotur Pellet Kft. által működtetett, 2008 végén elkészült gyártóbázisról kiderült, hogy nem mindenben tud eleget tenni a környezetvédelmi előírásoknak, így egyelőre végleges működési engedélyt sem kaphat. A dolgozók egy részét fizetés nélküli szabadságra küldték, illetve elbocsátották.
A 2006-ban létrehozott Sotur Pellet Kft.-be a helyi önkormányzat is beszállt a szükséges területtel, a cég a térség több tucat termelőjével kötött hosszú távú szerződést az alapanyag-szállításról. A több mint 1,2 milliárd forintos beruházás 2009 végén készült el, ám rövidesen kiderült, hogy az előírásokat csak különböző változtatásokkal lehet betartani, ehhez azonban újabb jelentős forrásokra lesz szükség. A társaság tulajdonosai a közelmúltban úgy döntöttek, eladják az üzemet, illetve a céget egy lengyel befektetőnek. A 24 százalékos üzletrésszel rendelkező önkormányzat is kiszáll - mondta el Müller Tibor polgármester a Somogyi Hírlapnak -, miután a vevő ragaszkodik ahhoz, hogy a cégnek csak egyetlen tulajdonosa legyen. Az új tulajdonos további mintegy 1 millió eurós beruházást tervez a Balatontól alig néhány kilométere lévő településen - tette hozzá Müller.
A helyhatóságnál abban bíznak, hogy a termelés már februárban újraindulhat, lapunk információi szerint viszont a változtatások végrehajtása - többek között a technológia áttervezése - akár hónapokat is igénybe vehet.
