BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Módosítanák a munkáltatók a sztrájktörvényt

2010. január 24. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A sztrájktörvény módosítását, esetleg magatartási kódex megalkotását kezdeményezi a munkaadói oldal a múlt heti BKV-sztrájk után, amelynek során véleményünk szerint visszaéltek a sztrájkjoggal - jelentette be Dávid Ferenc, a VOSZ főtitkára az Országos Érdekegyeztető Tanácskozás (OÉT) pénteki ülésén. Az oldal újraszabályozná a még elégséges szolgáltatások biztosításának kötelezettségét, annak feltételrendszerét, körét és mértékét. Azt szeretnék, hogy a módosítás konkrét formában rögzítse a munkabeszüntetés kezdetének és végének bejelentési és betartási kötelezettségét, beleértve azt az esetet is, ha a sztrájk határozatlan időre szól. Tisztáznák a szolidaritási sztrájk megkezdésének és gyakorlásának körülményeit, és szerintük a módosításban rögzíteni kell a sztrájkjoggal való visszaélés alapeseteit is. Mint később kiderült, nem ragaszkodnak a törvénymódosításhoz - ehhez egyébként is kétharmados többség kellene a parlamentben -, Dávid szerint elegendő lehet egy OÉT-en belüli megállapodás is, ha azt a felek betartják, nincs szükség a törvénymódosításra.

A szakszervezetek szerint mindenféleképpen az OÉT keretein belül kellene a sztrájktörvény újraszabályozásáról tárgyalni. A magyar sztrájktörvény egy közepesen szabályozó törvény - tette hozzá Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke, aki egyben óvta az OÉT tagjait attól, hogy minősítsék a BKV-sztrájkot. A kormány, tiszteletben tartva a munkavállalók sztrájkhoz való jogát, javasolja, hogy egy hónapon belül az OÉT plenáris ülése elé kerüljön a módosítási javaslat - közölte Csizmár Gábor, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet