A Hay Group 2009 decemberében végzett felmérése alapján elmondható, hogy jogszabályi változások ellenére nem következett be radikális átalakulás a magyarországi cégek cafeteriagyakorlatában, az pedig végképp nem jellemző, hogy megszüntették volna a rendszert - tudtuk meg Jakabos Tündétől, a társaság javadalmazási üzletágának vezetőjétől. Az adóváltozások egyértelmű következménye, hogy a vállalatok többsége (68,4 százaléka) megszünteti a magasabb adózású juttatási elemeket. Az elemzés szerint a munkáltatók gyakorlatilag egyharmad-egyharmad arányban hárítják vagy vállalják át, illetve osztják meg a nagyobb adóterheket az alkalmazottakkal. A megosztás leggyakoribb formája, hogy a vállalatok emelik a cafeteria keretösszegét, ám a megnövekedett adóterheknél kisebb mértékben - tette hozzá Jakabos. A vizsgálatban részt vevő vállalatok idén átlagosan 13,5 százalékkal emelik a cafeteria-rendszerű juttatások bruttó keretét 2009-hez képest, a munkavállalók ennek ellenére átlagosan a tavalyi érték 91 százalékát kapják meg 2010-ben. A cafeteria aránya a teljes javadalmazásban lényegesen nem változott, mivel az összege kevéssé módosult, illetve a válság miatt a bérek is keveset emelkedtek.
Tavaly év végén a Sodexo saját ügyfelei körében végzett felmérése alapján a cégek kétharmada 2010-ben is ugyanakkora cafeteria-költségkerettel tervez, mint az előző évben. Ez azt jelenti, hogy a kedvezményes adózású elemek esetén a dolgozók többsége ötödével kevesebb juttatásban részesül idén - mondta lapunknak Sztankovits Mónika kommunikációs vezető. A tapasztalatok szerint nincs jelentős eltérés az állami és magánszektor béren kívüli juttatási stratégiájában, közel azonos mértékben (79, illetve 72 százalékban) döntöttek úgy, hogy 2010-ben nem változtatnak a ráfordítás mértékén.
A változások után a cégek alapvetően három lehetőséget vettek fontolóra - állapította meg Sztankovits. Az első, hogy a munkáltató nem növeli a költségeket az előző évihez képest, és a dolgozó nettó juttatása az adó összegével csökken. A Sodexo 1300 cafeteriával rendelkező cég körében készített felmérése szerint a cégek 66 százaléka ezt a megközelítést tartotta a legjobb lépésnek. A munkáltatók 16 százaléka azonban úgy döntött, hogy megtartja nettó értéken az eddigi juttatásokat, és az adó összegének megfelelően - vagy akár afelett is - növeli a keretet. A romló gazdasági környezet hatására pedig a munkáltatók 18 százaléka kénytelen csökkenteni a cafeteria mértékét - derül ki az adatokból. Mivel azonban a cégek jellemzően januárban nyilatkoztatják dolgozóikat a béren kívüli juttatásról, így csak február végére lehet felmérni, hogyan érintették a juttatásokat az adóváltozások - tette hozzá a szakember.
