BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lassan térülnek meg a téli beruházások

2010. január 17. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Bár a hazai időjárás nem mindig ideális, úgy tűnik, a kisebb költségek miatt egyre többen idehaza hódolnak a téli sportoknak, ami sokat segít abban, hogy a jelentős beruházással kialakított sportközpontokat rentábilisan lehessen működtetni. A tavalyi mintegy 30 ezerrel szemben az idei szezonban már csaknem 40 ezer vendéget vár a Veszprém közelében lévő, a fővárosból is jól megközelíthető eplényi síközpontot működtető Nordica Síaréna Kft. - tájékoztatta lapunkat Palitz Izabella, a társaság értékesítési és marketingmenedzsere. A cég - amely a helyi önkormányzattól bérli az összesen több mint 15 hektáros területet - az elmúlt négy évben több mint 800 millió forintot költött a pályák, illetve a kapcsolódó infrastruktúra kiépítésére. Eplényben így már összesen 4,5 kilométernyi különböző nehézségi fokú pálya van, ezek legalább fagypont körüli hőmérséklet esetén akkor is használhatók, ha nem esik a hó - hála a hóágyúknak -, négyet pedig ki is tudnak világítani. Az idei szezonban eddig mindössze négy olyan nap volt, amikor nem lehetett síelni Eplényben. A korábbi felvonók mellé a közelmúltban elkészült az ország első négyüléses berendezése, így jelenleg óránként 4800 síelő tud feljutni a pályákra. A növekvő vendégszám megmozgatta más befektetők fantáziáját is, hiszen a közelben már négy panzió és több étterem is megnyílt.
A társaság a tavalyi szezont veszteség nélkül zárta, ám természetesen még jó pár év és sok program kell ahhoz, hogy a döntően hitelből megvalósított beruházások megtérüljenek - tette hozzá az értékesítési vezető. A most hétvégén megrendezett, "hófesztivállal" is összekötött sí- és snowboard versenyre például több mint kétezren jöttek el. A gazdaságos működtetés érdekében egyébként a területet egész évben hasznosítani akarják, a négyüléses felvonó például tavasztól őszig is működik majd, de nyáron is használható pályákat, séta- és kerékpárutakat is kialakítanak.
A gazdasági válságnak is része van abban, hogy egyre többen választják a hazai pályákat - véli Palitz -, igaz, ma még döntően főként azok jönnek ezekre, akik korábban csak néhány napra ugrottak el síelni valamelyik közeli országba. Az időjárási viszonyok miatt egy-egy színvonalas, szezononként legalább 65-70 napig használható pálya építése és fenntartása sokkal többe kerül Magyarországon, mint például az alpesi országokban, a jegyek és a bérletek viszont még mindig olcsóbbak, nem beszélve az egyéb szolgáltatásokról.

A soproni hegyekben a tavalyi után idén újabb három, összesen mintegy 20 kilométer hosszú olyan sífutópálya készült, amely az év többi részében túraútvonalként is használható és a tervek között szerepel egy újabb pálya kialakítása, amely egészen a Lővér szállóig vezetne. Rossz hír viszont, hogy a Dalos-hegyi sípálya felvonója az idén nem üzemel, mert a műszaki berendezéseket az ősszel megrongálták, s az üzemeltető Tanulmányi Erdőgazdaság Zrt.-nek nincs pénze a helyreállításra, ráadásul a felvonót jelentős költséggel le is kellene vizsgáztatni. Sopron környékén persze az is gond, hogy a jól kiépített közeli osztrák pályákkal nagyon nehéz konkurálni.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet