BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem volt nagyobb fennakadás Ferihegyen

2010. január 12. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A hétfői eredménytelen tárgyalások után tegnap folytatódott a Malév Ground Handling (GH) dolgozóinak munkabeszüntetése a Ferihegyi repülőtéren. A Malév GH utoljára 2006-ban emelte dolgozói alapbérét, akkor is csak bizonyos cafeteriaelemek bővítésével - mondta lapunknak Csorba Attila, a Légiközlekedési Egyesült Szakszervezet (LESZ) elnöke. A kollektív szerződés egyoldalú, az érdekképviselet szerint vitathatóan jogos felrúgásával megszűnő pótlékok átlagosan 20 százalékos bércsökkenést jelentenek - tette hozzá.
A Malév GH a jelenleginél modernebb és olcsóbban finanszírozható kollektív szerződést kíván kötni - közölte lapunkkal a társaság, hozzátéve: felmondása a jogszabályoknak megfelelően történt, a munkahelyek megőrzése érdekében vált szükségessé. A cég úgy véli: a jelenlegi kollektív szerződés jelentette többletkiadásoknak nincs meg az idei fedezete. A vállalat mintegy 300 millió forintos megtakarítással számol, amiből 120 milliót tud visszaforgatni munkavállalói juttatásokra, véleményük szerint a lényeges bérelemek - az alapbér, a műszakpótlék és a cafeteria - nem változnak.

A sztrájk befejezésének idejéről Csorba Attila nem tudott nyilatkozni. Az érdek-képviseleti vezető szerint a munkabeszüntetést teljes mértékben támogatták kedden a catering, illetve a kiszolgáló berendezések területén dolgozók (ez naponta legalább 100 főt jelent). A munkáltató szerint viszont a keddre beosztott 240 fő közül csak 40 nem vette fel a munkát, a Malév forgalmában a sztrájk kisebb késéseket okozott. A LESZ szerint több szabálytalanságot is elkövetett a Malév GH: sokan a megengedettnél több időt töltöttek munkában, az előírtnál kevesebb pihenőidővel. Emellett véleményük szerint bizonyos speciális eszközök kezelése orvosi alkalmassági vizsgálatot vagy szakképesítést igényelne, aminek az általuk sztrájktörőnek nevezett munkaerő nem tesz eleget. A társaság ezt lapunk kérdésére határozottan cáfolta, állításuk szerint jogszerűen jártak el, a szükséges képesítéssel rendelkező szakemberek tevékenysége nem jelent biztonsági kockázatot. A szakszervezet a munkajogi ügyekben a munkaügyi felügyelet azonnali helyszíni vizsgálatát kérte, a biztonsági előírásokkal kapcsolatban pedig a Légügyi Igazgatósághoz és a Repülőtéri Rendőr Igazgatósághoz fordult.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet