Tavaly Közép-Magyarországon közel 70, a Közép-Dunántúlon csaknem 60, míg a Nyugat-Dunántúlon több mint 50 százalékkal nőtt a nyilvántartott álláskeresők száma. A Közép- és a Nyugat-dunántúli Regionális Munkaügyi Központ értékeléséből egyaránt kiderül, hogy 2009 első félévében a nagy cégek csoportos létszámleépítései okozták a legnagyobb gondot, míg az év második felében a kisebb vállalkozások bedőlése miatt volt jelentős elbocsátás. Fejér megyében például különösen aggasztónak tartják, hogy az év végére ötödével csökkent az üres álláshelyek száma, ami a jövőre nézve sem túl biztató. A Dél-Dunántúlon januárban és februárban is újabb csoportos létszámleépítések várhatók - elsősorban a kis- és középvállalkozásoknál. A cégek foglalkoztatási költségei ugyan csökkennek, ám piacaik rendkívül kiszámíthatatlanok, egyre nehezebben jutnak hitelhez, többe kerül a szállítás és az energia. Nagy biztonsággal prognosztizálható az is, hogy 2010-ben egyre több kisebb cég is bérelt munkaerővel akarja levezényelni a termelési "csúcsokat", többek között ezért is csökken tovább a bejelentett új álláshelyek száma.
Egy a közelmúltban készült felmérés szerint pedig - csupán a Nyugat-Dunántúlon - az önkormányzatoknál, a közhivatalokban és intézményeknél, illetve a helyhatóságok tulajdonában lévő cégeknél több mint négyezer fős leépítését terveznek.
A Közép-dunántúli Munkaügyi Központban az idei kilátásokat illetően kiemelték: ágazatonként is egyre jelentősebbek a különbségek. Míg az autóiparban a stabilitás jelei mutatkoznak, a tavaly jobbára kényszerből alakult ingatlanforgalmazó cégek közül naponta több is lehúzza a rolót, ráadásul úgy tűnik, a kereskedelem és a vendéglátóipar munkaerőigénye is napról napra csökken. (Lapunk információi szerint az utóbbiak közül az év elején, szerte a Dunántúlon több mint két tucat, 200-nál nagyobb létszámmal működő társaság készül elbocsátásra.) Nagy kérdés az is, hogy mit lépnek azok a cégek, ahol a foglalkoztatási támogatás lejár.
