Jelentős fennakadásokkal küzdött tegnap reggel a budapesti buszforgalom, ugyanis a BKV mintegy 1100 autóbuszának 20-25 százaléka kocsiszínben maradt. A háttérben a vállalat menedzsmentjének és 26 szakszervezetének vitája áll: miután a dolgozói kollektíva többsége nem fogadta el a cégvezetés 2010-es bérekre vonatkozó ajánlatát, a korábbi kollektív szerződés viszont lejárt, a munka törvénykönyvének (Mt.) rendelkezései léptek hatályba. Az Mt. azonban alkalmatlan a közösségi közlekedés rendjének szabályozására - jelentette ki lapunknak Nemes Gábor, a BKV-s szakszervezetek szóvivője. A tegnapi bértárgyalások sem hoztak eredményt, a feleknek jövő kedd reggelig kell dűlőre jutniuk, különben határozatlan idejű sztrájk béníthatja meg a főváros közlekedését.
Tegnap egyes buszmegállókban akár egy órát is várakoztak az utasok, igaz, a BKV forgalmi és üzemeltetési főosztályának vezetője szerint a fennakadások napközben már enyhültek. Somkúthy Zsolt elmondta: a társaság öt telephelyéből elsősorban kettőt érintett a járatcsökkentés. Az egyiken a buszok 55-60, a másikon a kocsik mintegy 30 százaléka ragadt bent, miután a sofőrök különböző műszaki okokra hivatkozva nem vitték ki a forgalomba a buszokat. A BKV korábbi kollektív szerződése húsz percet ad a forgalomba helyezést megelőző műszaki ellenőrzésre és javításra (Somkúthy szerint a kocsiátvétel rendje nem módosult azzal sem, hogy a dokumentum hatályát vesztette). A műszaki okok megalapozottságáról vizsgálóbizottság dönt majd.
