BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csak lassan talál magára a magyar autópiac

A magyarországi autóeladások korábban sosem látott mértékben csökkentek 2009-ben, a szakmai szervezetek pedig 2010-ben sem számítanak jelentős javulásra. Az elmúlt évben mintegy 60 ezer személygépkocsi mellett nagyjából tízezer új kishaszonjárművet helyeztek forgalomba.

2010. január 3. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A magyarországi autópiac életét egyidejűleg több válságjelenség is keserítette 2009-ben - mondta lapunknak Erdélyi Péter, a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesületének (MGE) társelnöke. A válság nyomán jelentősen szigorodó hitelpiaci feltételek mellett a finanszírozást a gyenge forint is nehezítette. A PSZÁF ajánlása nyomán, amely az autóvásárlások esetén minimum 20 százalékos vásárlói önerőt írt elő, rengeteg ember "autóképtelenné" vált Magyarországon, ez pedig egyfajta piaci sokkot eredményezett a korábbi évek túlértékesítése után - állítja az MGE vezetője, aki szerint hitel nélkül nincs autópiac.

Az új pénzügyi szabályok hatására a pénzintézeti és finanszírozói oldalon is gyengült a piac - jelentette ki Gablini Gábor. A Gépjármű-márkakereskedők Országos Szövetségének (Gémosz) elnöke szerint ez 2009 első hónapjaiban a készletkisöprési akciók miatt még nem látszott meg az eladásokon. Az év végére azonban teljesen megfordult a készpénzes és hiteles vásárlások aránya: míg 2008-ban a gépkocsik mintegy 75 százalékát értékesítették valamilyen hitelfinanszírozási konstrukcióban a kereskedők, tavaly év végére ez az arány 25 százalékra zuhant. A legnagyobb gondot mégis az jelentette, hogy eközben az autópiac is mintegy harmadára zsugorodott.
A nullaszázalékos önerővel hirdetett akciókhoz szokott piacon a 20-30 százalékos önerőt sokan nem tudták vállalni és a használtautó-kereskedések felé fordultak. Ennek köszönhetően a használt autók piaca 30 százalék körüli visszaeséssel "úszta meg" 2009-et - mondta Fojt Attila, a Magyar Gépjárműkereskedők Országos Egyesületének (MGOE) elnöke. Magyarországon 2008-ban mintegy 460-470 ezer használt személyautó cserélt gazdát, ez tavaly 80-100 ezerrel csökkent. Az 1,8-2,0 ezer magyarországi használtkereskedésből mindössze 50-60 volt kénytelen lehúzni a rolót, szemben az újautó-piacon megszűnt több száz üzlettel. A negatív rekordot jelentő évben ugyanakkor összességében több ezer munkahely szűnt meg a szegmensben - jegyezte meg az MGOE elnöke, aki optimista, és 5-8 százalékos növekedésre számít 2010-ben.

Az új autók értékesítési krízise a prémium kategóriát viselte meg a legkevésbé, a készpénzes vásárlók főként a 3-5 millió forintos gépkocsikat keresték. A felső kategóriás autók magyarországi eladásaira azonban kedvezőtlenül hatott, hogy sokan külföldön vásárolták meg és helyezték üzembe járműveiket. Az alsó középkategóriás autók eladásai drasztikusan csökkentek, főként a 2-2,5 millió forintos árkategóriában. A folyamatot erősítette az is, hogy a júliusi áfaemelést az autókereskedelem már nem tudta lenyelni. Míg Nyugat-Európa több országában is sikerrel indultak roncsprémiumprogramok, addig az ilyen akciók hatására Magyarország csak az áruhiányt érzékelte: a nyár végére a raktárkészletek teljesen kiürültek, a hazai márkakereskedők pedig csak egy meghatározott napi kvóta szerint részesültek a szállítmányokból.

A nemzetközi pénzügyi válság hatásai mellett egyfajta kommunikációs válság is kialakult tavaly a magyarországi piacon, az értékesítések visszaesésében nagy szerepe volt annak, ahogy a médiában megjelent a válság - állítja Erdélyi. A szigorodó hitelpiaci feltételek sajtóvisszhangja ugyan természetes kommunikációs folyamat, azonban az év folyamán megjelent számos álhír - például a regisztrációs adó eltörlése vagy egy magyarországi roncsprémiumprogram meghirdetésének lehetősége - további negatív hullámokat keltett a potenciális vásárlók körében, akik már az év elején elkezdtek kivárni és elhalasztották vásárlásaikat. Ezzel együtt a 2009-ben forgalomba helyezett mintegy 60 ezer személygépkocsi és 10-11 ezer kishaszonjármű is a magyarországi autópiac életképességét bizonyítja - jelentette ki az MGE vezetője. Előremutató fejleményként értékelte Erdélyi a szakma érdek-képviseleti szervezete, az Autós Nagykoalíció megalakulását, amelyben a Gémoszon és a Lízingszövetségen kívül szinte valamennyi jelentős szakmai szerveződés és vállalkozás képviselteti magát.

Novák Csaba
Novák Csaba

Ez is érdekelhet