BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Fagyszabadságra mennek a dolgozók

Miután a karácsonyi szállítmányok a legtöbb cégtől már elmentek, a jövő évi rendelésállomány pedig meglehetősen bizonytalan, sok dunántúli vállalkozásnál idén minden korábbinál hosszabb lesz az év végi szünet. Mindebben része van annak is, hogy a munkacsúcsok során összegyűlt szabadnapokat most adják ki. A legtöbb vállalatvezető azt sem titkolja, hogy az év végi ünnepek előtt és alatt lanyhul a munkakedv, arról nem beszélve, hogy az előrejelzések szerint hideg, a fűtés szempontjából is költséges napok következnek.

2009. december 17. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Soós Zoltán, az autóipari beszállítással foglalkozó, három telephelyén még jelenleg is több mint 400 dolgozót foglalkoztató Perm Kft. gazdasági igazgatója elmondta, a korábbi években maximum egy-másfél hetes téli szünetet szoktak tartani, idén viszont várhatóan egy hónapig nem dolgoznak majd. Két üzemükben már december 10-én leállították a termelést, a hónap közepétől pedig a központi telephelyükre is csak a karbantartók járnak be. Soós hozzátette, az egész évre azt volt a jellemző, hogy rendkívül szigorú határidőre kellett szállítaniuk, aztán egy ideig nem volt szinte semmi munka. Az új gyártási programok várhatóan csak január közepén kezdődnek el, a dolgozók addig szabadságon lesznek, a munkacsúcsok idején összegyűlt szabadnapjaikat veszik ki. Az viszont nem kizárt, hogy egy rendkívül fontos, "extra" megrendelés miatt a dolgozók egy részével a műhelyben bontanak majd pezsgőt szilveszterkor.

A haszongépjármű-piacon is érzékelhető recesszió miatt december közepétől nem termel a több kontinensen jelen lévő német Peter Maier Leichtbau (PML) GmbH magyar cége sem. A tehergépkocsiknál használt magasító elemek, úgynevezett platformok, valamint alumíniumból készült hidak gyártásával foglalkozó, veszprémi székhelyű PML Könnyűszerkezet-építő Kft.-nél várhatóan csak a jövő héten dől majd el, hogy milyen hosszú lesz a téli szünet. Miután kifizetni nem tudják, már a hónap elejétől az év során a szombati és a vasárnapi műszakokkal összegyűjtött szabadnapokat adják ki a döntően vasszerkezetgyártással foglalkozó Titán Kft.-nél - tájékoztatta lapunkat Ormai Miklós műszaki igazgató. Így a korábbi években szokásos kétheti leállásból idén négy hét lesz. A hosszú szünetet elsősorban az év végén ismét jelentősen csökkent rendelésállomány indokolja, de annak is része van benne, hogy az ünnepek előtt lanyhul a munkakedv. Ormai hozzátette, míg az év nagy részében alig akad minőségi kifogás, az elmúlt években januárban sokszor kellett javítással foglalkozni. Arról nem beszélve, hogy az előrejelzések szerint a hideg napokban csaknem a duplájára nőne az energiafelhasználás.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet