Mind a fejlesztők, mind a vásárlók kivárásra játszanak a hazai lakáspiacon. A közvetlen piaci értékesítésű lakásépítés csaknem teljesen leállt, az év első kilenc hónapjában éves szinten bizonyos területeken 35-40 százalékos keresletcsökkenést is tapasztaltak a lakásépítők - mondta lapunknak Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) alelnöke. Hozzátette: az országos átlagos árbevétel-csökkenés 20 százalékot tesz ki. A szektor krízise már 2006-ban elkezdődött, a hitellehetőségek folyamatos szigorodása és a kormányzati intézkedések elmaradásának következtében - fogalmazott. A Magyar Lakásépítők Országos Szövetsége tagjai az elmúlt egy évben nem indítottak új fejlesztéseket, nagyobb mozgásra csak a jövő év első felét követően lehet számítani, de ennek iránya egyelőre kiszámíthatatlan - tudtuk meg Pfandler Katalintól, a szövetség társelnökétől. Szerinte jelenleg minden szereplő vár, leginkább egy gazdaságélénkítő kormányzati politikára. Hasonló tendenciákról számolt be Görög Áron, az Otthon Centrum (OC) Project Consulting operatív vezetője. Tapasztalatai szerint a piacon a másfél-két éve előkészített projektek találhatók, új belépők gyakorlatilag nincsenek. A válság erősítette azt a néhány éves trendet, amely a kisebb alapterületen minél nagyobb szobaszám kialakítását jelenti. Az elmúlt években kedvező folyamatok indultak meg, igényesebbek lettek a vevők, ez a tendencia azonban rossz irányba fordult - tette hozzá Valkó Krisztián, az OC elemzője. Tapasztalataik szerint volt olyan beruházó, amely a válság kirobbanásakor a húsz darab nagyobb méretű lakást negyven kisebbre osztotta fel a könnyebb értékesítés érdekében.
