BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Regionális megugrások

2009. november 26. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Több regionális munkaügyi központ prognózisából kiderül, a foglalkoztatási helyzet továbbra is meglehetősen bizonytalan. A cégek zöme (mérettől függetlenül) egyelőre nem tervez jelentősebb létszámbővítést, sőt - elsősorban a multinacionális cégeknél - a karácsonyi hajrát követően akár újabb elbocsátási hullám is jöhet. A Közép-dunántúli Regionális Munkaügyi Központban úgy látják, tömeges vállalati elbocsátásokra a jövőben már nem kell számítani, a közszférában viszont jelentős leépítések várhatók. Jelenleg elsősorban önkormányzati cégektől küldenek el embereket, ám a jövő év első felében polgármesteri hivatalok alkalmazottai is megjelenhetnek a munkaügyi központokban. Figyelemre méltó, hogy egy-egy régión belül is milyen jelentősek a különbségek. Miközben Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala megyében az országos átlaghoz képest javul a helyzet, Nagykanizsán és környékén soha nem látott mértékben nőtt és nő az állástalanok száma. A térségben immár több mint 6 ezer regisztrált munkanélküli van, ami 40 százalékkal több, mint egy évvel ezelőtt, de az év első feléhez képest is sokat romlottak a mutatók. Nem csoda, hogy a General Electric bejelentése (1400 embert küldenek el a nagykanizsai gyárból) valóságos sokkot okozott a városban. Az ugyancsak jelentős foglalkoztatási gondokkal küzdő dél-dunántúli régióban azt tartják a legaggasztóbbnak, hogy a bejelentett munkahelyek száma októberben és novemberben is tovább csökkent, ráadásul a korábbi közmunkaprogramok nagy része is befejeződött. Mindemellett - és ez nem csak ebben a térségben érzékelhető - erősödött az a tendencia, hogy az üres álláshelyeket máshonnan érkező, de megfelelő szakképzettséggel rendelkező dolgozókkal töltik be.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet