A Margit híd felújítását végző konzorcium az engedélyeztetési eljárás csúszására hivatkozva tegnap bejelentette, hogy mintegy négy hónapot csúszik a kivitelezés - ennek elismerését kezdeményezték a fővárosnál. Vagyis: a korábban tervezett 2010. augusztus 23-i átadás helyett a budapestiek csak jövő decemberben vehetnék újra birtokba a hidat.
Az MH 2009 konzorciumot vezető Közgép Zrt. elnök-vezérigazgatója, Németh Miklós a csúszást főként azzal magyarázta, hogy csak november 10-én emelkedett jogerőre a jóváhagyott kiviteli tervek dokumentációja, noha ennek már a kivitelezési szerződés aláírásakor, augusztusban meg kellett volna lennie. A kért határidő-módosítások indoklásában a kivitelező konzorcium a híd közvetlen környezetében futó közművezetékek hiányos dokumentációjával kapcsolatos problémákra is hivatkozik.
A felújítást ugyanis megnehezíti, hogy a hídpillérek közelében számos olyan közművezeték fut, amelyekről maguknak a közműszolgáltatóknak sincsenek pontos ismereteik - tudta meg lapunk. Temesi Attila, a Fővárosi Önkormányzat Margit hídi felújítás projektmenedzsere a Napinak elmondta: mindaddig, amíg nem tudni pontosan, hogy hol és milyen vezetékek futnak, a kiváltásukról és a kapcsolódó munkálatokról sem lehet dönteni. A többnyire 40-50 éve lefektetett kábelek hiányos dokumentációja miatt azt sem lehet mindig eldönteni, hogy működő vagy használaton kívüli kábelekről van szó. Temesi Attila elmondása szerint a közműcégeknél zajló, az egyes vezetékeket érintő munkálatok engedélyeztetése meglehetősen időigényes folyamat, egyes engedélyek kiadása akár több hetet is igénybe vehet, hasonlóan ahhoz, ahogy ez a beruházás előkészítési fázisában történt.
A főváros elfogadhatatlannak tartja a határidő ilyen mértékű módosítását, ezért a budapesti önkormányzat tárgyalásokat kezdett a kivitelezővel. Miután a kérdésben megállapodás mindeddig nem született, a főváros szerint a konzorcium által bejelentett határidőt a cégcsoport követelésének kell tekinteni, amelynek jogosságát a beruházó jelenleg is vizsgálja.
Az önkormányzat a késésről csak a múlt héten kapott tájékoztatást, amikor a kivitelező konzorcium szerződésmódosítást kezdeményezett. Temesi Attila szerint egy módosított kontraktus új kötbérfizetési határidőket jelentene, amiből az következik, hogy a főváros a határidő módosításában csak addig a pontig érdekelt, amíg az nem a kivitelezőnek felróható késedelemből ered. A jelenleg érvényes kivitelezési szerződés a nettó 20,8 milliárd forintos ajánlati ár 12 százalékában maximálja a kötbérfizetést. Ha a Margit híd átadására valóban négy hónapos csúszással kerülne sor - s ez a konzorciumnak lenne felróható -, a késést a szerződés napi 0,2 százalékos, vagyis mintegy 40 millió forintos kötbérfizetéssel szankcionálja.
