Az idén később kezdődhet némiképp a karácsonyfavásár, mivel a kereskedők többsége arra számít, hogy a válság miatt takarékosabbak lesznek az emberek. Várhatóan tehát az olcsóbb fajtákat (a nordmann helyett a lucot és az ezüstfenyőt) és a kisebb fákat keresik majd - mondta a Napi érdeklődésére Szabó Fruzsina, a Magyar Kertészeti Árudák Egyesülete vezetőségének tagja. Mivel a luc kevésbé tűri a meleget és hamarabb kezdi hullatni a leveleit, ezért több kereskedő is inkább később, december elején vágatja ki a fákat, így azok később kerülnek az árusítóhelyekre. A vasi, somogyi és zalai termőhelyeken a klasszikus fenyőfélék kivágását szintén csak a jövő héten kezdik meg. A kereskedők óvatosabbak is: kevesebb fenyőt rendeltek, mint tavaly.
Bár a pontos árakat még sok minden befolyásolhatja - például a minőség, az elárusítóhelyek bérleti díja -, szerinte a két méter alatti nordmannfenyőt a tavalyihoz hasonló árakon adják majd és a többi fajta esetében sem várható jelentős drágulás. Aránylag kevés jó és szép két méter fölötti nordmannfenyő lesz viszont a piacon a pár évvel ezelőtti európai túltermelési válság és az azt követő kivágási hullám miatt. Ezekhez előreláthatólag csak a korábbinál jóval drágábban lehet majd hozzájutni. Mivel az ültetvények felszámolása a fő exportőr Dániát érinti, idén az import sem jelent majd megoldást, így a hazai kereskedők magyar termelőtől szerzik be a teljes árukészletet. Szabó Fruzsina szerint ezért a két méter fölötti nordmannok egyedileg megállapított ára háromszor-négyszer meghaladhatja a lucfenyőét. Tavaly a nordmannok méterét általában ötezer, az ezüstfenyőét 2-3 ezer, míg a lucokét 1500-2000 forint között árulták - az erdészetekben és a termőhelyek környékén persze ennél olcsóbban is hozzá lehetett jutni. Az emberek mindenesetre keresik majd az akciókat, de a túl olcsó fenyővel érdemes óvatosnak lenni, mert lehet, hogy lopott vagy minőségi hibás - hívta föl a figyelmet Szabó Fruzsina.
