BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kipörgetik a félkarú rablóból az adót?

2009. november 22. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A hatóságok figyelmét is felkeltette az a maroktelefon-méretű eszköz, amellyel másodpercek alatt átpörgethető a pénznyerő automaták számlálóinak állása. A piaci pletykák szerint az eszközt Magyarországon számtalan nyerőgép-üzemeltető rendszeresen alkalmazza, mégpedig a gépekben elhelyezett számlálók önkéntes, havonta esedékes bevallása előtt - ez az, ami felkeltette a hatóságok figyelmét. Információink szerint a berendezéssel az üzemeltetők havonta akár több száz ezres összeget is eltüntethetnek a játékgépek bevételeiből, igazolva önbevallásuk helyességét. Az eszköz nemcsak a gépben levő pénzt képes eltüntetni, hanem teljes egészében manipulálja a játékot. A hírek szerint ezekből a kütyükből az uniós országokban összesen mintegy 100 ezer darab van.
Magyarországon jelenleg mintegy 30 ezer pénznyerő automata működik, a gépek után fizetett adóbevételek mértéke 2005 óta nem változott. A parlament legutóbb október végén vetette el azt a "salátatörvényt", amelynek része volt a nyerőgépek adóterheinek növelését célzó javaslat (Napi, 2009. október 26.). A módosítást kezdeményező szabad demokrata képviselő, Gulyás József lapunknak korábban azzal magyarázta az indítványt, hogy az elmúlt négy esztendőben a pénznyerő automaták játékbevétele mintegy 17 milliárd forinttal növekedett, azonban az üzemeltetők gépenkénti játékadója közben változatlan maradt. Az indítvány szerint az I. és II. kategóriájú játéktermekben üzemelő nyerőgépek adótartalmát a jelenlegi havi 100 ezerről 120 ezerre emelték volna, míg az elektronikus kaszinók pénznyerő automatái után a mostani 120 ezer helyett havonta 156 ezer forint adót kellett volna fizetnie az üzemeltetőnek. Mindemellett a játékautomaták éves adóját a jelenlegi 60 ezerről 80 ezer forintra emelték volna.
A Szerencsejátékosok Érdekvédelmi Közhasznú Egyesülete immár két éve szorgalmazza a nyerőgépek bevételeinek szigorúbb ellenőrzését és szabályozását, a szervezet emellett azt is szeretné elérni, hogy az állam teremtse meg a szerencsejáték-függők rehabilitációjának intézményrendszerét. Ennek fedezetét a játékadó növeléséből származó állami bevételek biztosíthatnák - mondta a Napinak Abházi József, az egyesület alelnöke.

Novák Csaba
Novák Csaba

Ez is érdekelhet