A költségvetés egyenlege nem nőtt a beterjesztett tervekhez képest a módosító javaslatok elfogadása után sem, vagyis az államháztartás hiánya 2010-ben a GDP 3,8 százaléka lesz a keddi szavazások után - mondta Oszkó Péter pénzügyminiszter a kormányszóvivői tájékoztatón. A válság hatásait nem az adósság növelésével és adóemeléssel, hanem épp az adócentralizáció csökkentésével kezeli a kormány - tette hozzá a pénzügyminiszter. A kormány által is támogatott módosító indítványok fedezetére a céltartalék nyújtott forrást, ennek köszönhető, hogy nem nőtt a hiány a csökkenő távhőáfa vagy épp a kórházak többlettámogatása miatt. Ezek mind olyan tételek, amelyek felbukkanására készült a kormány - ezért volt céltartalékban a fedezet, így megoldható volt e viták lefolytatása után, hogy a hiány ne emelkedjen - mondta Oszkó.
A tartalékokkal a költségvetés nagy biztonsággal nézhet 2010 elé, hisz az az ideinél nagyobb lesz: az általános tartalék 57 milliárd, a stabilitási tartalék 98,6 milliárd forint lesz az idei 78 milliárddal szemben, míg a kamatkiadásokra 50 milliárdos tartalékot is képzett a kormány - erre eddig nem volt példa. A stabilitási tartalék a makrogazdasági pálya kockázatainak kezelésére, míg a kamatkiadási értelemszerűen a kamatpálya kockázatainak fedezésére szolgál.
A válságkezelés kapcsán a kormány a költségvetés tervezésének elején hozta meg azt a döntést, hogy az adósság növekedését megállítja - ezért volt szükség a kiadások mintegy 600 milliárd forintos csökkentésére. Az államháztartás bevételei emellett 400 milliárd forinttal mérséklődnek az szja- és a tb-terhelés csökkentésének következtében. Így jövőre az államháztartás hiánya a GDP 0,1 százalékával csökkenhet, illetve 2011-ben a régió egyik legkedvezőbb növekedési ütemét produkálhatja a magyar gazdaság, miközben 2010-ben a pénzügyi mutató lesz az egyik legjobb Európában - mondta Oszkó.
