BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Reménykednek a hazai autókereskedők

2009. október 15. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A nyár végi mélypont után ha lassan is, de már idén ősszel megindulhat az autópiac fellendülése - jelentette ki Erdélyi Péter, a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesületének (MGE) társelnöke. Az MGE előrejelzése szerint az idén 65 ezer új személyautó mellett 10 ezer haszongépjármű kaphat rendszámot, míg 2010-ben már rendre 75 ezer, illetve 12 ezer forgalombahelyezésre lehet számítani. (Korábban az MGE a kereskedelmi értékesítésről közölt adatokat, de ma már a forgalomba helyezési számokat tekinti a piac elsődleges fokmérőjének.)
Az idei első kilenc hónapban mindössze 49 ezer új személyautót helyeztek forgalomba az egy évvel korábbi közel 121 ezer után, a visszaesés így majdnem 60 százalékos. A márkák versenyében az első háromnegyed évben 6,5 ezer járművel a Ford áll nyerésre, amelyet a korábbi évek éllovasa, a Suzuki, illetve az Opel követ 6,2 ezer, illetve 5,6 ezer darabbal. Idén január-szeptemberben összesen 7904 új kishaszonjárművet vettek nyilvántartásba.
Az autó- és haszongépjármű-piacon a tavalyi 44 százalékról 53 százalékra nőtt a flottaértékesítés aránya. A flottapiac közel ötödét uraló Ford az eladott járművvek kétharmadát flottaszerződés-keretében értékesítette, beleértve a rendőrségnek szállított 700 járőrautót is. Erdélyi szerint a piacot visszafogta a devizafinanszírozásban megjelenő árfolyamkockázat, valamint az ágazatot érintő, a szakma által egyébként indokoltnak tartott PSZÁF-ajánlás 2009. januári bevezetése is. A pénzintézetek kockázatkezelésének megszervezése nyomán helyreállhat a piaci finanszírozás, az autópiac ugyanis csak ezzel egyidejűleg érheti el a reális darabszámot. Erdélyi leszögezte: az egyesület egyetért a forintalapú finanszírozást előtérbe helyező törekvésekkel.

Novák Csaba
Novák Csaba

Ez is érdekelhet