A pénteki határidőig összesen 1438 módosító javaslat érkezett a 2010-es költségvetéshez - amely akár ötezer ponton is módosíthatná a büdzsét. A MSZP-s képviselők rendkívül visszafogottak voltak, alig pár módosítót nyújtottak be: ezek közül a legfajsúlyosabb az iskolák gyermekétkeztetési normatívájának szinten tartása, ami 17 milliárd forint kiadásnövekedéssel jár. Ezt részint más önkormányzati kiadások csökkentésével, részint a béremelésekre félretett tartalékok csökkentésével ellensúlyoznának. Jóval kisebb fajsúlyú a fogyatékos szervezetek támogatásának növelése - amely mintegy 20 millió forintos kihatással lenne a költségvetésre -, ugyanakkor Szabó Lajos, az MSZP költségvetési munkacsoportjának vezetője egy évvel kitolná azt a határidőt, ameddig a bankok megsegítésére rendelkezésre álló forrást fel lehetne használni. Idén év végéig lehetne 300 milliárd forintot fordítani a bajba került magyarországi hitelintézetek megsegítésére - IMF-pénzből -, ezt 2010 végéig tenné lehetővé a szocialista költségvetési munkacsoport vezetője.
A hét végén zömmel fideszes politikusok által szervezetten tüntettek a parlament előtt, ahol az önkormányzatokat sújtó elvonások ellen tiltakoztak a résztvevők. A főszervező Kósa Lajos egymaga mintegy harminc módosító javaslatot terjesztett be, amely híven tükrözi a párt képviselőinek hozzáállását az önkormányzati támogatásokhoz: Kósa, miközben a tüntetésen az önkormányzati támogatások növelése mellett szállt síkra, addig írásban olyan javaslatokat terjesztett elő, mint hogy például a választókerületében Biharnagybajom részére vegyen a költségvetés szemétszállító traktort, újítsa fel a szociális otthont vagy épp 80 millióval támogassa a bárándi templom felújítását.Eközben a Fidesz-frakció sem tétlenkedett - majdnem a komplett képviselőcsoport támogatásával benyújtottak egy javaslatot, amely érdemben növeli az önkormányzatok támogatását: a normatívákat 175 milliárd forinttal növelnék - ám a javaslatokkal a Fidesz teljesen lenullázná a kamatkiadások 50 milliárd forintos tartalékát, illetve a 79 milliárd stabilitási tartalékot. Ez a jövő évi büdzsé két érdemi tartaléka. A hiányzó 46,8 milliárdot az automatikus béremelésekre félretett céltartalékból vonnák ki a fideszes képviselők, aminek van némi alapja - hisz például az MSZP a távfűtés áfájának esetleges csökkentését is eme tartalék csökkentésével valósíthatná meg -, innentől már csak politikai döntés, hogy az önkormányzatok támogatására, a távfűtés árának csökkentésére vagy hiánymérséklésre fordítják ezt a pénzt.
