Egyre inkább visszaszorulóban van a multinacionális tulajdonban lévő élelmiszer-feldolgozás Magyarországon, és előtérbe kerülnek a hazai, olykor termelői tulajdonban lévő feldolgozók - mondta Kovács László, a mosonmagyaróvári Óvártej Zrt. vezérigazgatója, egyben a Tej Terméktanács elnöke. Az évi mintegy 60-65 millió liter tejet feldolgozó, 2008-ban 7,5 milliárd forint árbevételű, sajtgyártással foglalkozó cég tulajdonosai egyébként 65 százalékban a környékbeli kisebb és nagyobb tejtermelő gazdaságok, 35 százalékban pedig francia szakmai befektetők. A termelők és a gyár együttműködése részben a tulajdonosi kapcsolat, részben pedig amiatt kiegyensúlyozott, hogy a megyei tejtermelők még öt évvel ezelőtt, amikor először nyílt lehetőség az Európai Unió által támogatott termelői csoportok létrehozására, megalakították a Motej 2003 Tejbeszerző és Tejértékesítő Szövetkezetet, amely jelenleg évi mintegy 40 millió kilogramm tejet szállít a cégnek. A tulajdonosi kör és a szövetkezet tagsága között van átfedés, így könnyebb az együttműködés az üzemmel is: egyrészt biztosított a felvásárlás, és az árvisszaosztó rendszer révén a termelőknek sem kell irreálisan alacsony áron adniuk a tejet, másrészt a Motej által az uniós támogatásból vásárolt három darab, összesen mintegy 65 ezer literes kapacitású és az Óvártejnek bérbe adott tejbegyűjtő teherautóval oldják meg a beszállítást.
A mostani tejválság kellemetlenül érinti az eddig minden évben nyereséges vállalkozást is, az idén fejezte be az állattartó telepek számára előírt trágyatárolók építését. Az elnyert uniós támogatással együtt mintegy 200 millió forintból megvalósított beruházás és a 60 forint alá zuhant tejfelvásárlási ár miatti bevételkiesés - amit hatmillió kilogramm tej termelésével számolva évi 120 millió forintra tesz az elnök-vezérigazgató - következtében a cég lassan feléli a tartalékait.
