BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Készülnek az október végi tüntetésre a tejesek

2009. október 8. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A magyar tejtermelők egyre türelmetlenebbek a folyamatosan növekvő veszteségeik miatt, és az sem javítja a hangulatukat, hogy az uniós átlagáraktól mintegy 5 eurócenttel maradnak el a hazai termelői átlagárak. Jelenleg is zajlik az október végére tervezett demonstráció előkészítése, egyelőre annyi biztos, hogy a tavalyihoz hasonló bejelentett akciókra számíthatnak a termelőktől a feldolgozók, a szaktárca és a kereskedelmi láncok is - mondta a Napi érdeklődésére Istvánfalvi Miklós, a Tej Terméktanács demonstrációs bizottságának vezetője egy tegnapi szakmai háttérbeszélgetésen. Magyarországon a feldolgozói felvásárlási árak alig egy-két forintban különböznek, egyelőre vizsgálják, mi állhat ennek hátterében. Ezt Kovács László, a 65 százalékban magyar termelői tulajdonban lévő Óvártej Zrt. ügyvezető igazgatója annyival árnyalta, hogy a feldolgozók forgóeszköz finanszírozási igénye az elmúlt évben jelentősen megdrágult és a hektikus árfolyam-ingadozás sem segítette az ágazat szereplőinek helyzetét - mind a belpiacra termelők, mind az exportban is érdekelt cégek tárgyalási pozícióit rontotta mindkét piacon.
A magyarországi helyzetet tovább rontja, hogy hiába indultak az utóbbi hónapban növekedésnek az azonnali, úgynevezett spotpiaci árak, elérve a kilogrammonkénti 70 forintot, ha a termelők jelentős része a feldolgozókkal kötött szerződések miatt nem élvezheti ennek előnyeit. Az is megesik, hogy egyes feldolgozók a termelőktől olcsón, literenként 55-56 forintos átlagáron felvásárolt nyerstejet maguk értékesítik.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet