- Hétfőn újra találkozott Gyárfás Tamással. Közeledtek az álláspontok a Nap-kelte megszüntetése ügyében?
- Miután az MTV Zrt. finanszírozásában nem volt változás az elmúlt napokban sem, megerősítettem a producernek: folytatjuk a forráshiány kezelésére kidolgozott intézkedési terv végrehajtását. Korrigálni akarjuk a kuratórium döntését, amellyel kivontak 2,45 milliárd forintot az MTV büdzséjéből. A Nap-kelte visszaállításáról hozott kuratóriumi elnökségi határozat szerintünk jogszabályba ütközik, ezt éppen most állapította meg a közalapítvány ellenőrző testülete is.
- Tartja-e azt a korábbi álláspontját, amely szerint gazdasági döntés született, amikor az MTV felmondta a Nap-kelte szerződését?
- Igen. Aki azt mondja, hogy politikai hátsó szándéka volt a döntésnek, az egyben megvádolja a műsort azzal, hogy politikailag elfogult volt. Ezt én a műsorkészítők nevében visszautasítom. Az intézkedési csomagunk nem csupán a reggeli műsort szüntette meg, hanem mintegy félszáz szerződést.
- Pedig mintha megint a régi kotta szerint játszana a közmédia, nehéz elvonatkoztatni a politikai felhangoktól.
- Az MTV-t a kuratóriumi elnökség nehéz pénzügyi helyzetbe hozta. Korábban a testület támogatta, hogy az MTV költözzön el a Szabadság térről, hajtson végre beruházásokat, de az elmúlt ötven év legnagyobb projektjének finanszírozására a tulajdonos semmilyen pluszforrást nem biztosított. A kuratórium hozzájárult, hogy az MTV a költségek egy részét hitelből finanszírozza, majd a szabályosan levezényelt hiteltender végén nemet mondott. Ez hozott bennünket lépéskényszerbe. Nem engedhetjük meg, hogy négy nyereséges év után újra veszteséges legyen a köztévé. Fel kellett mérni, hol takarékoskodhatunk az adásbiztonság veszélyeztetése nélkül. A külső gyártás leépítésével és más intézkedésekkel nagyjából 800-900 millió forintot takaríthatunk meg az idén. Az például, hogy saját gyártású műsort készítünk a reggeli sávban, már napi egymillió forint bevételt hoz.
- A kuratóriumi elnökségben most többségben vannak azok, akik felmentenék önt, de a helyzetre a médiatörvény sem készült fel: kérdés, hogy szétválasztható-e az ügyvezetői és az alelnöki pozíció. Ügyvezető nélkül nem maradhat az intézmény, alelnököt pedig csak elnök menthet fel. Nem érzi úgy, hogy egy politikai rongylabda lett a játszmában?
- Mindaddig, amíg csak gazdasági szempontokat tartok szem előtt, nem lehetek senkinek a játékszere. Ha a gazdasági intézkedéseknél elkezdenék kivételeket tenni, akkor lenne baj. Csak úgy tudom konzekvensen végigcsinálni ezt az időszakot, ha nem kivételezek, és minden forintot megfogok, amit csak lehet. A visszahívásnál határozott jogi álláspontom az, hogy a kuratórium egyetlen jogszerű lépést tehet azért, hogy ne én legyek az első számú vezető: választ egy elnököt.
- Ennek előkészítése a szerdai ülésen már meg is kezdődhet.
- A kuratórium és a mindenkori első számú vezető kapcsolata olyan, mint egy házasság. Vannak benne jó és rossz időszakok. Én nem akarok válni, mert - és ezt elvált családapaként mondom - ezt leginkább a gyermek sínyli meg. Nagyon sok kurátorral szemben nekem 22 éve gyermekem ez az intézmény.
- Kivezethető a politikai játszótérről az MTV?
- Igen, de csak egyféleképpen: ha az intézmény a mindenkori kormány és a kormánypártok részéről nem szorongatható a költségvetési tételekkel. Arra van szükség, hogy normatív finanszírozási rendszere legyen a közmédiumoknak, mert így a politika nem használhatja eszközként a forintok elvonását.
- A miniszterelnök szavait idézve: a következő év az MTV-nek "fájni fog".
- Nekünk indokolatlanul és nagyon fájni fog, ha a jelenlegi formájában fogadják el a költségvetési törvényjavaslatot. Ha összehasonlítjuk a közmédiumok jövő évi költségvetési forrásait, kiderül: nekünk harmadával csökkennek, másoknak viszont növekednek a bevételei. Történik mindez úgy, hogy semmilyen hatástanulmány nem készült arról, az MTV-nél milyen következményekkel jár a működési költségek 30 százalékos megvágása. A jövő évre tervezett hétmilliárd forintos elvonás drasztikus, beláthatatlan folyamatokat indít el, alapvetően változtathat meg mindent, az MTV műsorszerkezetét, infrastruktúráját.
- Az ügyvezetői pozíciót megelőzően, ha csak két napig is, az MTV gazdálkodásért és stratégiatervezésért felelős alelnöke volt. Milyen stratégiát állított fel az MTV?
- Visszakérdezek: milyen közszolgálati médiastratégiája van a Magyar Köztársaságnak, túl azon, hogy ingoványba fúló viták folytak egy új médiatörvény megalkotásáról? E viták azonban soha nem hoztak eredményt, így máig él a minden elemében elavult 13 éves szabályozás.
- A külső gyártás leépítésén túl a forráshiányt kezelni hivatott listán mely tételek kaptak prioritást? Hol lehet még meghúzni a nadrágszíjat?
- Számos intézkedés volt: megszüntettünk 23 műsoros szerződést, 18 egyéb szerződést, 6 műsoros szándéknyilatkozatot pedig visszavontunk. Elállunk a szerződéskötésre irányuló tárgyalásoktól kilenc reménybeli partnerrel. Megszüntettük a még megmaradt tanácsadói, kutatási, hírügynökségi szerződéseket, az MTI kivételével. Csökkenti a költségeket a pótlékok visszavonása, a nyugdíjasok vagy a próbaidősök ésszerű létszámcsökkentése is. Elbocsátottunk olyanokat is, akiknek nem jár túlzottan nagy végkielégítés.
A második körben a kétoldalú megegyezést igénylő szerződésekről ülünk le tárgyalni. Az intézkedési terv végrehajtásában akkor kell továbblépni, ha november végén kiderül, mennyi a jövő évi, most még csak tervként létező hétmilliárdos költségvetési elvonás. Az MTV ma fenntart egy regionális stúdióhálózatot, ami egymilliárd forint feletti költséget generál évente, ennek átalakításával is elérhető bizonyos költségcsökkentés. Ezenkívül meg kell vizsgálni az informatikai outsourcing lehetőségét, ami a későbbi bérleti költségek ellenére egy egyszeri pénzügyi injekciót jelenthet az MTV-nek. A labdarúgó-vb jogainak értékesítése is egy ilyen lehetőség.
- Tárgyaltak már a sportjogok eladásáról?
- Mindenről tárgyalni kell, ami bevételt hozhat, mert nem vagyunk abban a helyzetben, hogy lemondjunk bármilyen forrásról. Többféle megoldás jöhet szóba, így akár a közös közvetítés vagy a teljes jogeladás is. Egy televízióban az első helyen az adásbiztonság áll, a második a hiteles tájékoztatás és a minőségi kultúraközvetítés, utána jön minden más.
- A mostani helyzetben egy újabb prioritás is megjelenik: a készpénz.
- A hitelfelvétel elmaradása az egész évre forráshiányt hozott, amit az utolsó negyedévben kell kezelnünk. A drasztikus költségcsökkentési intézkedéseknek köszönhetően van lehetőség arra, hogy 2009-et is pozitív eredménnyel zárjuk.
- Ez reális esély?
- Ezzel az intézkedéscsomaggal igen, bár rákényszerülünk arra is, hogy átütemezzünk bizonyos szállítói fizetéseket. Jövőre viszont nagyon nehéz helyzet állhat elő, ha a hiteltenderre másodszor is nemet mond a kuratórium.
- Külön kezelik az elmaradt hitelfelvételt, illetve a 2010-re várható hétmilliárdos elvonást?
- A hiteltender lefújására azonnal reagálnunk kellett, a hétmilliárdos elvonás pedig november végén válhat valósággá, amire most lehet készülni. Már hoztunk olyan intézkedéseket, amelyek 2010-re is pozitívan hathatnak. A rosszabbik forgatókönyv esetén jövőre sem lesznek külső gyártású műsorok, csökkenthető a filmbeszerzés, újratárgyalhatjuk a munkaszerződéseket, és általában a létszámhelyzetet, és a kuratórium elé terjeszthetők további, nagy megtakarítást eredményező intézkedések.
- A belső gyártási folyamatokban milyen megtakarítási lehetőségek vannak?
- Már megszorítottuk bizonyos produkciók kereteit, amelyeknél még csökkenthetők voltak a költségek. De az MTV egy nagy korszakon van túl, elköltöztünk a Szabadság téri épületből, amelyről mindig tudtuk, hogy televíziózásra minden szempontból alkalmatlan. Az új gyártóbázis már kifejezetten televíziónak épült és szinte ösztönzi a működési modell átalakítását. A technikát még nem sikerült teljesen megújítani, de már van új adáslebonyolító rendszerünk, kapcsolótermünk, virtuális stúdiónk, utómunkarendszerünk. Maguk a stúdiók még nincsenek teljesen felszerelve, bennük még közvetítőkocsi áll.
- Az új adáslebonyolító rendszer kisebb stábbal is működtethető. Önnek munkáltatói jogköre is van: mérlegeli a csoportos leépítés lehetőségét?
- Átszervezésekre mindenképpen szükség lesz, ha új gyártási folyamatra állunk át és az MTV minden műsort belső gyártásban készít. Szükség van a munkaerő, a belső erőforrások jobb és hatékonyabb kihasználására. A magyar köztévét évek óta bírálják, hogy sok munkatársa van. Ehhez képest míg a hasonló kelet-közép-európai országok televíziói 3-3,5 ezer körüli létszámmal működnek, nekünk 1650 dolgozónk van.
- Korábban úgy nyilatkozott, hogy a forráshiány miatt sérülhetnek bizonyos közszolgálati funkciók is.
- Az MTV ma a társadalmi párbeszéd első számú terepe. A miénk a harmadik legnézettebb országos televízió, naponta 4 millió ember kapcsol két csatornánkra. A gazdasági válság közepette pedig ez a párbeszéd szerintem mindennél fontosabb. A törvénybe foglalt közszolgálati kötelezettségeit az MTV sokszor több száz százalékkal teljesíti túl, mert ez az intézmény küldetése és tartozik ennyivel azoknak, akik az adóforintjaikat adják az intézmény finanszírozásához.
- A kuratóriumi elnökség mai ülésén már az új, a hetedik elnöki pályázat kiírásáról tárgyal. Ön pályázik majd a posztra?
- Eddig se tettem. Akkor van értelme jelentkezni, ha a tulajdonosnak van médiastratégiája és annak végrehajtásához kéri a koncepciót. Nekem van koncepcióm, bár naivnak tűnhet: egy köztévé szerintem arról szól, hogyan tud megfelelő pénzügyi körülmények között olyan nemzeti értékeket teremteni, amelynek része a tévéjáték, mozifilm, színházi közvetítés, kultúra. Ez azonban egészen más finanszírozást feltételez, mint amiről a mai rendszer szól.
