BUX 139119.42 -0,13 %
OTP 45320 0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Még terven belül a deficit

2009. október 5. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A tavalyi 58 milliárd forint után idén augusztusban 145,7 milliárd forint deficittel gazdálkodott az államháztartás - derül ki a pénzügyi tárca tegnap este publikált gyorsjelentéséből. Így az első kilenc hónapban a halmozott hiány eléri az 1059,2 milliárd forintot, ez az egész évre tervezett összeg 107 százaléka, ám a hiány még így is kisebb a korábban tervezett 1067,7 milliárd forintnál - köszönhetően a némileg erősebb bevételeknek. Az előzetes adatok szerint augusztusban ugyan a kiadások is magasabbak voltak a tervezettnél, ám a bevételi többlet ezt kompenzálta. Ugyanakkor biztató, hogy mind a költségvetés, mind a tb-alapok bevételei is magasabbak voltak a vártnál - még ha ez utóbbi csak hárommilliárd forinttal is. A pénzügyi tárca prognózisa szerint az utolsó negyedévben csökken a hiány - így teljesíthető a 991,8 milliárd forintos hiánycél, amely az ez évre tervezett GDP 3,9 százaléka. (Az augusztus végi deficit a GDP 4,1 százaléka.) Az idei deficitcél teljesülése - amit bizalmi kérdésnek tekint a kormány, de a piac is - meglehetősen kockázatos, ugyanis az meghatározó részben függ a december 20-i társasági adóbefizetések mértékétől, márpedig a tervezet szinttől akár 80-100 milliárd forinttal is elmaradhatnak a bevételek. Ekkora bevételkiesést a költségvetés még épp elvisel, ugyanis a még érintetlen központi egyensúlyi tartalék 79 milliárd forintra rúg, míg a hiányzó 20 milliárd kigazdálkodható az általános tartalékból, illetve a fejezetek tartalékából. Ám ha ennél is rosszabb lesz a cégek befizetése, az már a hiánycélt veszélyezteti, nem beszélve az olyan ígéretekről, mint például a kórházaknak beígért plusz 5-20 milliárd forintos finanszírozás.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet