Jelentősen megváltozott a kerti bútorok piaca a 10-20 évvel ezelőttihez képest, az alapanyagok széles választéka miatt a tisztán műanyagból gyártott termékek piaca jelentősen szűkült - mondta lapunknak Tóth György, a Flair-márkatulajdonos Star Plus Kft. ügyvezető-tulajdonosa. A szezon még nem ért véget, de Tóth véleménye szerint 20-30 százalékkal is csökkenhet az ágazat teljesítménye idén. A távol-keleti importtermékek forgalma még ennél is nagyobb mértékben esett vissza, a keresletcsökkenés és a szezonkezdetkor magas forint-dollár árfolyam következtében. A műanyag bútorok legnagyobb részét ma már a hipermarketek és a barkácsáruházak értékesítik, a kilencvenes években még jelentős kis- és nagykereskedői kör szinte teljesen eltűnt. A hipermarketek érdekérvényesítési erejét jelzi Tóth szerint, hogy ma már a szezonalitásból eredő kockázatokat teljes egészében a gyártók és importőrök viselik. A társaság a Flair fénykorához képest 25-30 százaléknyi, az alapanyag súlyára vetítve közel 2000 tonnás mennyiséget gyárt a márka termékeiből. Ezek részesedése a műanyag bútorok mellett háztartási eszközöket és egyéb műszaki műanyag termékeket is gyártó társaság forgalmában jelenleg 10 százalék alatt van. Az év első hét hónapjának forgalmában 12 százalékos csökkenést tapasztalt a tavaly 5 milliárdos forgalmat bonyolító Star Plus, de Tóth prognózisa szerint az év végére a kertibútor-üzletág forgalma akár ötödével is visszaeshet. A cégnél az export árbevételen belüli aránya viszont 60 százalékra nőtt, amit tovább erősítenének: európai országok felé terjeszkednének, illetve vizsgálják az amerikai gyártás lehetőségeit is. Ez utóbbit egyelőre kooperációban, de már rövid távon is saját üzemben képzelik el.
