BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kellemetlen júliusi meglepetés a büdzsében

2009. augusztus 5. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A válság alaposan sújtja a költségvetést: az első hét hónapban az államháztartás hiánya elérte a 815,8 milliárd forintot, ami az egész évre tervezett 991,8 milliárd forint 88 százaléka. A júliusi adatok kivételesen kiábrándítóak, mert bár az 1,2 milliárd forintos egyhavi deficit nagyon szépen cseng - csak nem júliusban, amikor is a negyedéves adóbefizetők fizetnek a költségvetésnek. Tavaly közel 140 milliárd forintos többlettel zárt az államháztartás, de 2005-ig visszamenőleg elmondható, hogy az év hetedik hónapja szufficites volt. Egy éve - a válság kirobbanása előtt - 581,3 milliárd forint volt a héthavi hiány, ezzel szemben áll a mostani 815,8 milliárd forintos deficit.
A Pénzügyminisztérium (PM) épp most júliustól átalakította publikációs rendjét és nem ad havi prognózisokat, így a most közzétett adatokból nem hámozható ki, hogy a bevételek elmaradása vagy valamilyen kiadás előrehozása miatt alakult-e így az államháztartás júliusi mérlege. A szaktárca csupán annyit hozott nyilvánosságra, hogy mind a központi költségvetésben, mind az elkülönített állami pénzalapoknál többlet keletkezett. A központi költségvetés 10,7 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok 6,4 milliárd forintos többlettel, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 18,3 milliárd forintos hiánnyal zártak.
Augusztusban tovább emelkedik a hiány, sőt a harmadik negyedév végére az egész évre tervezett deficitnél magasabb hiányt jelez a PM. A most érvényes prognózis szerint szeptember végén a hiány elérheti az 1067 milliárd forintot, ám az év utolsó hónapjaira némi többletet vár a tárca - az év végi hiány 991,8 milliárd forint lehet a mostani prognózis szerint. A kormány eddig következetesen azt kommunikálta, hogy minden körülmények között az IMF-hitelszerződésben vállalt 3,9 százalék alatt tartja a GDP-arányos hiányt, így a mostani, vártnál rosszabb adat további intézkedésekre sarkallhatja a kabinetet. Azt lehet tudni, hogy a minisztériumi tartalékokból a második félév zárása után egyetlen fillért sem szabadítottak fel - mi több, ilyen igény nem is jelentkezett a tárcák részéről -, érzékelve a mostani költségvetési folyamatokat.
A hiánycsökkentésre a kormány rendelkezésére áll még a 80 milliárd forintos egyensúlyi tartalék is - ám ennek esetleges zárolását az utolsó hónapokra tartogatja a kormányzat mintegy vésztartalékként, ami erősíti annak valószínűségét, hogy ha a vártnál rosszabb júliusi adat nem egyszeri tétel áthúzódásának a következménye, hanem a pocsék adóbevételeknek, akkor további költségvetési kiadáscsökkentésre lesz szükség a hiánycél tartásához. Egy viszont biztos - közölték pénzügyminiszteri források -, az idei költségvetés parlamenti módosítására, pláne pótköltségvetésre nem lesz szükség - ugyanis egy "fölösleges" parlamenti vita csak elvonná a figyelmet az igazán fontos 2010-es költségvetés parlamenti elfogadtatásától.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet