Bár az élénkülés jelei már mutatkoznak, s az elmúlt hetekben a rendelésállomány is sok helyütt nőtt, a hazai cégek döntő többsége a létszámbővítést illetően ma még rendkívül óvatos. Csorba András, az elsősorban különböző vas- és acélipari termékek gyártásával foglalkozó Ferro-Tech Kft. gazdasági igazgatója lapunknak májusban még úgy nyilatkozott, a növekvő megrendeléseknek köszönhetően talán már júliustól ismét át tudnak térni az ötnapos munkarendre, sőt a nyár végétől talán létszámbővítés is várható. Csorba most azt mondta, eredményre vezettek ugyan az egyik legnagyobb osztrák partnerükkel folytatott tárgyalások, ám a bizonytalan piaci viszonyok miatt havonta egyeztetik, hogy miből mennyit gyártanak, s úgy tűnik, ez nagyon hullámzó. A dolgozókkal abban állapodtak meg, hogy úgynevezett változó munkarendben működnek tovább. Ez az jelenti, van olyan hét, amikor három, de olyan is, amikor hat napon át folyik a termelés. Egy másik új gyártási program miatt valóban szükség lesz létszámbővítésre, ám ezt bérelt munkaerővel oldják meg. Elsősorban korábban elbocsátott dolgozóiknak szeretnének így ismét munkalehetőséget biztosítani.
Nem csekély részben a gyenge forintnak köszönhetően hosszú idő után júniusban jelentős olasz és svájci megrendeléseket kapott az elsősorban egyedi ruházati termékek előállításával foglalkozó Pannónia Kft. Tamási Nikolett kereskedelmi vezető elmondta, a jelenlegi tervek szerint a nyár végéig 35-40 dolgozóval is bővülhet a létszám, ám az csak augusztus közepén dől el, hogy pontosan milyen gyártási programok kerülnek hozzájuk, s ezekhez hány emberre lesz szükségük. Elsősorban az elbocsátott, s jobbára azóta is munka nélkül lévő dolgozóikat veszik majd vissza. Tamási hozzátette, közülük sokan naponta érdeklődnek, mikor jöhetnének vissza újra dolgozni. Arról viszont már döntöttek, hogy öt hónap után ismét visszatérnek az ötnapos munkarendre. A dolgozókat viszont arra kérték, a megrendelések teljesítése érdekében térítés nélkül vállaljanak túlmunkát, amit később szabadnapokkal fizetnek ki. A kereskedelmi vezető hozzátette, nagy kérdés persze, hogy az erősödő hazai fizetőeszköz milyen hatással lesz majd az üzletre. Az indiai Thapar-csoport tulajdonában lévő Dunakiliti Konzervüzem Kft. viszont a közelmúltban ismét 224 ukrán vendégmunkás felvételére kényszerült, miután egyetlen magyar állástalan sem akart tartósan szezonális munkát vállalni a cégnél. Az egyik legnagyobb hazai zöldség- és gyümölcsfeldolgozó még a tavasszal arról állapodott meg a Nyugat-dunántúli Regionális Munkaügyi Központtal, hogy a növekvő hazai munkanélküliség miatt ebben az évben idénymunkásként elsősorban magyar munkavállalókat foglalkoztatnak. A munkaügyi központtal közösen szervezett "toborzón" 230 állástalan jelent meg. Közülük mindössze 23 kívánt elhelyezkedni az üzemben. Végül mindössze hatan kezdtek el dolgozni, ám rövid időn belül ők is felmondtak, pedig a korszerű feldolgozó gyártósorain csupán gépeket kell kezelni és kiszolgálni. Lengyel Ferenc ügyvezető igazgató nagy tévedésnek nevezte a kísérletet.
