Eddig a növénynemesítők érdekeire való tekintettel tilos volt a fémzárolt, vagyis licencdíjjal védett vetőmagok utánvetése, bár ezt a gyakorlatot a spórolás jegyében széles körben alkalmazták. Egy közelmúltbeli törvénymódosítás és a kapcsolódó uniós irányelv átvétele miatt azonban most lehetőség lesz az utánvetésre abban az esetben, ha a termelő meghatározott összegű jogdíjat fizet. Ennek alapja a termelő és a fajtaoltalmi jogosult közötti szerződés keretében rögzített mérték, ha pedig nincs szerződés, akkor az FVM hivatalos lapjában közzétett összeg az irányadó.
Azt, hogy melyik agrártermelő milyen fajtaoltalommal rendelkező vetőmagot, illetve gumót használ termelése során, illetve hogy megfizette-e az előírt jogdíjat a használat után, a növényfajta-tulajdonosok által alapított Fajtaoltalmi Nonprofit Kft. tartja nyilván. Az adatszolgáltatás augusztustól kezdődik, vagyis visszamenőleges hatállyal nem követelhető jogdíj az utánvetett, fajtaoltalom alá eső vetőmagokért. Lényeges kitétel, hogy díjfizetési kötelezettség nem terheli a 20 hektárnál kisebb területen növénytermesztéssel, illetve az 1 hektárnál kisebb területen burgonyatermeléssel foglalkozó termelőt.
