Téves az a kormányzati álláspont, hogy a kormányzat azért nem támogatja az autócsere-programot, mert az autókereskedelem nem szorul segítségre, mivel a magyarországi autópiacon dolgozó mintegy 70 ezer embernek csak ötöde dolgozik kereskedelemben, a fennmaradó 80 százalék valamilyen ipari, szolgáltatói tevékenység révén kapcsolódik a vertikumhoz - mondta Erdélyi Péter, a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesületének (MGE) társelnöke. Az MGE szerint hibás az országhatárokra, a nemzeti piacokra hivatkozó szemlélet is, mert például a Suzuki esztergomi gyárában készülő autók is megvásárolhatók a németországi roncsprémium keretében - ezzel pedig egy külföldi akció keresletélénkítő hatása éppen Magyarországon érvényesül.
Gablini Gábor, a Gépjármű-márkakereskedők Országos Szövetségének (Gémosz) elnöke hangsúlyozta: Európa húsz országában működik sikeresen roncsprémiumprogram, amelyek célja nem az előrehozott vásárlások ösztönzése, hanem az autókereskedők készletfinanszírozásból származó tetemes veszteségének enyhítése és az autógyártás beindítása. Erdélyi szerint az autóipari szakma a csereprogramhoz nem azonnali pénzbeli juttatást kért az államtól, hanem visszatérítést javasolt - a támogatást az áfa és a regisztrációs adó befizetése után kapták volna meg a vásárlók. Ez a konstrukció pedig semmilyen pénzügyi kockázatot nem jelentett volna a központi költségvetésnek. A sikertelenség is oka lehet annak, hogy a Gémosz szerint az idén 100 ezer alatt marad az új autók értékesítése hazánkban, ráadásul ez a prognózis még nem tartalmazza a júliusi áfaemelés keresletcsökkentő hatásait.
