Határozatképtelenség miatt nem szavazott tegnap az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) az országos kereskedelmi televíziós csatornák koncessziósdíj-csökkentési kérelméről. Az elmúlt napokban a közszolgálati médiumok vezetői élesen kikeltek a lehetséges díjcsökkentés ellen, amelyet egyöntetűen a profitorientált kereskedelmi csatornáknak juttatott állami kedvezményként értékeltek.
Az RTL Klubnak 1,92 milliárd, a TV2-nek 1,74 milliárd forintot kellene fizetnie idén a médiahatóságnak ezen a címen. Az MTV és a Duna Tv hétfői tájékoztatása szerint a díjcsökkentés 600, illetve 300 milliós kiesést jelentene számukra. A közmédiumok számára kedvezőtlen döntés esetére a Duna Tv elnöke világossá tette, hogy pert indít az ORTT ellen, amelyhez a jogi körülmények vizsgálata után az MTV is csatlakozhat. Cselényi László, a Duna Tv elnöke szerint a helyzet meglehetősen furcsa: felperesként Majtényi László ORTT-elnök ellenében kellene képviselnie a televíziót, noha a lehetséges alperes - korábbi nyilatkozatai alapján - egyetért a közmédiumok képviselőivel.
Az RTL Klub ugyanakkor hétfői közleményében leszögezte, hogy pusztán piaci folyamatokról van szó. A tévétársaság szerint a jelenlegi rendszer fenntartása verseny- és piacellenes, arról nem is beszélve, hogy a csatorna által fizetett koncessziós díj a médiatörvény szerint nem a közszolgálati csatornák büdzséjét növeli, így a koncessziós díj esetleges csökkentése nem vonna el tőlük forrást. Az RTL Klub rámutatott: az általa befizetett összeg a Műsorszolgáltatási Alapba kerül, amelynek felhasználásáról az ORTT dönt.
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy az ORTT egyik tagja, Szalai Annamária még hétfőn javasolta, hogy a médiahatóság konzultáljon a Pénzügyminisztérium támogatásokat vizsgáló irodájával arról, hogy a díjcsökkentési koncepció egyáltalán megfelel-e az állami támogatásokról szóló uniós szabályozásnak. Szalai szerint ugyanis az Európai Bizottság és az Európai Bíróság gyakorlata alapján állami támogatásnak minősül a műsorszolgáltatásidíj-csökkentés is. A díjmérséklés kapcsán egyébként két megoldás körvonalazódott: az egyik szerint felére csökkentenék a kereskedelmi csatornák koncessziós díját, a másik szerint az éves árbevétel 3,5 százalékában határoznák meg ezt az összeget, szemben a jelenlegi gyakorlattal, amely szerint az RTL Klub árbevételének 5,4, a TV2 pedig 6,6 százalékát utalja át az ORTT-nek.
