Indokolatlan, szakszerűtlen, jogszerűtlen, ezért elfogadhatatlan lenne, ha az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) csökkentené a kereskedelmi televíziók koncessziós díját - állítja közös nyilatkozatában a Magyar Televízió (MTV) és a Duna Televízió. A közmédiumok vezetői szerint a médiahatóság egy ilyen döntéssel ellehetetlenítené az Országgyűlés által alapított közszolgálati televíziók működését, miután a külföldi tulajdonú kereskedelmi tévék koncessziós díjának csökkentése nyomán felére esik az az összeg, amit az MTV és a Duna Tv a koncessziós díjból kap.
Mindkét közmédium arra kéri az Országos Rádió és Televízió Testületet, hogy álljon ki a közszolgálati médiumok normatív finanszírozása és függetlensége mellett. Példátlan mértékű lenne az a kedvezmény, amelyet az ORTT nyújtana az országos kereskedelmi televízióknak abban az esetben, ha keddi ülésén a testület megszavazná a koncessziós díjak csökkentésére vonatkozó kérelmet - állítják a közmédiumok.
A koncessziós díj elfelezése kegyelemdöfés lenne a közmédiumoknak - jelentette ki hétfőn Medveczky Balázs, az MTV ügyvezető alelnöke. Szerinte a díjcsökkentés állami támogatást jelentene az RTL Klub és a Tv2 felé, ami komoly ellentmondásokat vet fel - tekintve a csatornák anyagi helyzetét.
A koncessziós díjak mérséklését minden esetben a nézőknek kellene megfizetniük - vélik a közmédiumok -, és nem kizárt, hogy ez a Duna, illetve az MTV állami forrásainak lefaragásához vezetne. Medveczky szerint egy olyan évben jelentene esetleges forráskiesést a csatornák számára, amikor az MTV története legnagyobb projektje közepén tart. A székházváltás miatt az euróárfolyam több száz milliós kiadástöbbletet jelent az MTV számára. A közmédiumok egy ilyen lépés nyomán összeroppanhatnak - állítja a Duna Tv elnöke. Cselényi László úgy fogalmazott: furcsa merénylet készül a közszolgálatiság ellen.
Az új kormány tervezett válságkezelő intézkedései még nehezebb helyzetbe hozzák a közmédiát, hiszen sajtóértesülések szerint a központi források csökkentését tervezi a közszolgálati médiumok költségvetésének terhére, az áfa ötszázalékos emelése pedig további százmilliókkal növeli a köztévék forráshiányát.
