BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Leállhatnak az elbocsátások az autóiparban

A Magyarországon gyártói tevékenységet folytató legnagyobb autóipari szereplők egyike sem tervez leépítéseket idén a határozatlan munkaidejű szerződéssel rendelkező dolgozók körében - legalábbis egyelőre. A válság negatív ágazati hatásait eltérő módon, de többnyire a termelői műszakok rugalmas kezelésével igyekeznek tompítani.

2009. április 16. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A termelési műszakok rugalmas és a megrendelésekhez igazított munkarendje az egyik leghatékonyabb eszköz a válság negatív hatásainak és a visszaeső rendelésállomány kompenzálására a három legnagyobb magyarországi autóipari gyártónál.
Mindeddig csak a Magyar Suzuki Zrt. jelentett be - 2008 végén - leépítést. Az 1200 főt érintő elbocsátásra a társaság szerint a termelési rend változásai miatt volt szükség. A piachoz igazodva az exportra készülő járművek esetében 3-4 hónapra előre meghatározzák a gyártandó mennyiséget, a belföldi piac tekintetében pedig egy hónapos átfutásról van szó úgy, hogy csak megrendelésre gyártanak, készletre nem termelnek. A németországi roncsprémiumprogram sikerének köszönhetően nem kellett csökkenteni a jelenlegi napi 850 darabszámos termelési volument. Az erre az évre 200 ezer autó gyártását tervező társaság az Esztergomban előállított gépkocsik 90 százalékát exportra szánja.
Az Audi Hungaria Motor Kft. különböző műszakmodellek alkalmazása mellett bizonyos beszállítói és szolgáltatói tevékenységek saját hatáskörbe vonásával, szabadságok elrendelésével, illetve a bérmunkaerő és a határozott idejű szerződéssel rendelkező alkalmazottak leépítésével korrigálja a termeléscsökkenésből adódó árbevétel-kiesést. A társaságnál lapunkat úgy tájékoztatták, hogy az intézkedések nyomán a határozatlan idejű szerződéssel rendelkező dolgozók esetében nincsenek veszélyben a munkahelyek a győri üzemben. Az elmúlt év végén mintegy 5980 főt foglalkoztató vállalat úgy ítéli meg, hogy a munkahelyek megőrzéséhez a következő hónapokban nem lesz szüksége állami segítségre sem. Az Audi AG a globális autópiac 20 százalékos visszaesése mellett értékesítéseinek tízszázalékos csökkenésére számít 2009-ben, a győri társaság pedig ennek megfelelően a termelési volumen visszafogásával kalkulál. Győrben a húsvéti ünnepi hétvége kapcsán csökkentett üzemben zajlott a motorgyártó tevékenység, a járműgyártásban pedig egy hét rendkívüli termelési szünetet tartott a vállalat. Mindezek mellett a cég motorfejlesztési és szerszámgyártói tevékenysége a megszokott ütemben folyt.
Idén januárban már változatos, négy- és ötnapos munkarendet alkalmazott Szentgotthárdon a GM Magyarország. A termelés jelenleg három műszakban folyik, a gyártási volument heti rendszerességgel igazítják a megrendelésekhez. A társaságnál jelenleg 650 fő dolgozik, a bérmunkások létszáma nem éri el a száz főt. A nyugat-magyarországi üzem a General Motors egyik legfontosabb európai motorgyártó bázisának számít, a cég az 1,6 és 1,8 literes benzinmotorok mellett - amelyekből tavaly 312 ezer készült - több száz ezer darabos mennyiségben állít elő motoralkatrészeket is. A társaság 2009-es terveit többször is módosította, s várhatóan az idei termelési volumen lényegesen alatta marad a tavalyinak. Amennyiben a GM Magyarország tartani tudja a termelési mennyiségre vonatkozó terveket, akkor az idén nem lesz szükség leépítésekre a társaságnál.

Novák Csaba
Novák Csaba

Ez is érdekelhet