BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csak bejelenteni kell a szolgáltatás megindítását

Egy új uniós irányelv szerint az EGT-államokban nem kell majd engedélyeztetni egy szolgáltatás megindítását, a vállalkozásnak csak bejelentési kötelezettsége lesz. Emellett az uniós alapjogoknak megfelelően nem lehet diszkriminálni egy szolgáltatót azért, mert más államban van bejegyezve.

2009. április 13. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Jövőre új, egységes rendszer szabályozza majd a szolgáltatások nyújtását az EGT-államokban. Az unió ezt szabályozó irányelve nyomán a magyarországi jogszabálytervezetet már benyújtotta a kormány. A szolgáltatásokról szóló irányelvre azért volt szükség, mert egyrészt ezt a területet eddig csak különálló passzusok szabályozták, másrészt a négy alapjog közül leginkább a szolgáltatások szabad áramlása sérült az adminisztrációs és egyéb nehézségek miatt.
A kerettörvény szerint minden érintett államban azonos feltételek szerint kell szabályozni minden egyes szolgáltatót, vagyis nem érheti hátrány egyetlen vállalkozást sem csak azért, mert az nem a saját országában nyújt szolgáltatást. Ez leginkább az adminisztrációs terhek csökkentésében nyilvánul meg: amellett, hogy minden érintett hatóságnak gondoskodnia kell arról, hogy adott esetben tolmácsot biztosítson a szolgáltatónak az ügyintézés során, a javaslat a lehető legkisebbre csökkenti az adminisztrációval járó kötelezettségeket. Vagyis egyablakos ügyintézést ír elő a tagállamoknak.
Az egyszerűsítés révén a szolgáltatónak nem feltétlenül az adott államban kell letelepednie, e nélkül is elkezdheti tevékenységét mint határon átnyúló szolgáltatást - persze ezt csak az eseti jellegű szolgáltatások esetében lehet megtenni. Emellett engedélyeztetési procedúrát sem kell végrehajtani, a szabályok szerint ugyanis elegendő, ha a vállalkozás bejelenti a tevékenység megindítását. Ezt ráadásul a szabályok szerint elektronikus úton is végre lehet hajtani, vagyis adott esetben egy szolgáltató úgy is jelen lehet egy országban, hogy valójában egy percet sem töltött ott.
Persze ilyen laza szabályok mellett szükség van egy megfelelő ellenőrzési rendszer kiépítésére is. A törvény szerint a szolgáltatókról mindenki számára hozzáférhető nyilvántartást vezetnek majd az államok: egy belső információs rendszer segítségével a tagországok megfelelő információhoz juthatnak az adott szolgáltatóval kapcsolatban, így ellenőrizhetik, rendelkezik-e a szükséges bizonyítványokkal, oklevelekkel. A belső piaci információs rendszert az európai bizottság működteti - jelenleg a kísérleti verziója érhető el, az államoknak az év végéig kell kiépíteniük a rendszert. A információs rendszerben a tagállamok hatóságai információt kérhetnek a társszervektől az adott szolgáltatóval kapcsolatban.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet