BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lefékez ebben az évben a haszongépjárműpiac is

Az első két hónapban jóval kevesebb haszongépjárművet értékesítettek Magyarországon, mint tavaly, a személyautó-piaccal összevetve így is jobb teljesítmény egyesek szerint még a tavaly megkötött üzleteknek köszönhető. Piaci vélemények szerint csak az év harmadik negyedétől várható komolyabb élénkülés, tartós visszarendeződésre pedig legkorábban jövőre lehet számítani.

2009. március 23. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az év első két hónapjában összesen 2522 kishaszongépjárművet helyeztek forgalomba Magyarországon, ami 24 százalékos visszaesésnek felel meg a 2008-as esztendő azonos időszakához képest - derül ki a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalának (KEKKH) statisztikáiból.
Idén a Nissan és a Ford növelte legnagyobb mértékben a forgalomba helyezett járművek számát a kishaszon-szegmensben: előbbi 117,5, utóbbi mintegy 41 százalékkal több járművet adott át, mint a múlt év első két hónapjában. E két márkán, valamint a néhány darabos értékesítést produkáló Mahindrán és Tatán kívül a több piaci szereplő nemigen lehetett nyugodt az idei év elején: az értékesítési mutatók minden márka esetében csökkenést mutattak a 2008. január-februári időszakhoz képest.
A kishaszonjárművek piacát vezető Ford mintegy háromszáz darabos flottát szállít az E.Onnak: a járművek nagy részét az idei első negyedévben adják át, ez az üzlet pedig már önmagában is szépen javíthatja az eladási statisztikákat. A Fordnál úgy látják, a haszonjárművek értékesítésének csökkenése az idén valószínűleg nem éri majd el a személyautó-piaci visszaesést. A finanszírozott vásárlás e téren nem jelenthet megoldást, az importőr szerint ugyanis az elmúlt hónapokban a hitelfelvétel nemcsak drágább lett a vállalkozások számára, de nehezebben tervezhető is.
Míg korábban a finanszírozott konstrukciók voltak jellemzők, mostanában inkább készpénzért vásárolják a Volkswagen haszongépjárműveit - mondta el a Napinak Kovács András a területért felelős márkaigazgató. Az egyes ügyfelek és flottavásárlók elhalasztják a beszerzéseket. Mindazonáltal a VW is elégedett lehet, hiszen a jövő héten egy ötven járműből álló flottát adnak át a Chiónak. A FIAT haszongépjármű üzletágának igazgatója szerint a tavalyról áthúzódó flottaszerződéseket nem számítva a piaccsökkenés jócskán meghaladja a 25 százalékot. Rémi Gábor szerint márciusra már 50 százalék körüli visszaesésre lehet számítani, 2009-ben pedig a tavalyinál összesen mintegy 30-40 százalékkal kevesebb járművet adhatnak el. A piacon a második félévben várható élénkülés - állítja Rémi. Hasonlóan fogalmazott a VW márkaigazgatója is, aki szerint addigra már rengeteg cég számára halaszthatatlan lesz a járművásárlás.
A decemberben indított készlettisztító akció keretében a legtöbb Nissan-modell 30 százalékos kedvezménnyel volt elérhető, az eladott járművek a januári és a februári statisztikákat gazdagították. Az idén a márka magyarországi vezérképviselete egy nagyobb flottaszerződést írt alá a Mol Nyrt.-vel, azonban a további nagy flották vásárlása és a vevői érdeklődés is visszaeső tendenciát mutat.
Az európai trendeknek megfelelően mintegy negyedére esett vissza a Scania Hungária Kft. értékesítése az idén. A piac drasztikus lefékezése után a társaság csupán az elmúlt hetekben tapasztalta az érdeklődés szerény élénkülését - mondta Sáránszky Róbert, a Scania Hungária értékesítési igazgatója. A 3-4 millió forint alatti használt gépjárművek piaca továbbra is aktivitást mutat, ezen járműveket jellemzően készpénzért értékesíti a társaság. A nagyobb értékű használt, illetve az új járművek kínálatában a bérleti konstrukció a legkeresettebb, a szállítmányozók ebben a finanszírozási formában látják a legnagyobb rugalmasságot.

Novák Csaba
Novák Csaba

Ez is érdekelhet