BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az építőipar még nem érte el a lejtő alját

2009. március 19. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Újabb 16 százalékkal csökkent januárban az építőipari termelés volumene 2008 januárjához képest mind a kiigazítatlan, mind a munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint - közölte a KSH. Szezonálisan kiigazítva a termelés 13,8 százalékkal maradt el az előző havitól. A 16 százalékos termelés-visszaesés mindkét építményfőcsoportra kiterjedt, az épületeken végzett munkák 18, az egyéb építményeken végrehajtottak 9 százalékkal csökkentek.
Ágazati bontásban az épületek építése ágazat 30 százalékkal esett vissza, az egyéb építmények szerkezetkész építése csaknem 10 százalékkal emelkedett, ami viszont a budapesti metróépítés számlájára írható. A mélyrepülés folytatódását jelzi, hogy a tavalyi nagyon alacsony bázishoz képest tovább esett a új megrendelések állománya, éves összevetésben 36 százalékkal. Ezen belül 13 százalékkal csökkent az épületek és 48 százalékkal az egyéb építményekre kötött szerződések volumene. A január végi összesített szerződésállomány 13,5 százalékkal volt kisebb, mint 12 hónapja. Az újabb zuhanás nem érte váratlanul az Építőipari Vállalkozások Országos Szakszövetségét (ÉVOSZ), hiszen erre a tavalyi második félévi 30-35 százalékos rendelésállomány-csökkenéskor már számítani lehetett - mondta a Napinak Koji László, a szervezet elnöke. Az ÉVOSZ úgy látja, az építőipar még mindig nem érte el a lejtő alját, számításaik szerint ez a második félévre várható a korábbi felfutás után az elmúlt két év alatt összesen 20 százalékot zsugorodó ágazatban.

Szepesi Anita
Szepesi Anita

Ez is érdekelhet