BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Frekvenciát "oszt" a digitális rádió

2009. február 19. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Immár nyolc csatorna érhető el az Antenna Hungária (AH) Zrt. DAB+ digitális földfelszíni rádióhálózatán, amelyen a tavaly decemberi mérőjelsugárzást követően január 23. óta már több rádióadás is fogható Budapesten és környékén. Jelenleg a Magyar Rádió három adója és a Swiss Satellite Radio három zenei csatornája mellett a Sláger Rádió és a Magyar Katolikus Rádió adása érhető el a kísérleti sugárzás keretében. A műsorszóró társaság szerint a jelenlegi Budapest-környéki sugárzással az ország lakosainak 30 százaléka érhető el, a nyújtott szolgáltatás lényegében nem tér el a jövőbeni kereskedelmi szolgáltatástól, az AH folyamatosan tárgyal a magyarországi rádiós tartalomszolgáltatókkal.
A digitális televíziós műsorszórás bevezetésétől eltérően a DAB-szolgáltatás esetében nincs olyan céldátum, amikorra az analóg hálózatot le kellene kapcsolni. Kárpáti Rudolf műsorterjesztési és műszaki szolgáltatási igazgató ugyanakkor rámutatott: 2014 végén a szabályozó hatóság meg fogja vizsgálni az analóg műsorterjesztő hálózat leállításának lehetőségét. A DAB+ technológia révén a műsorszolgáltatók az analóg sugárzáshoz képest akár 75-80 százalékkal olcsóbban juthatnak országos sugárzási lehetőséghez, amire egyébként az analóg hálózatban a frekvenciatelítettség miatt új piaci szereplőnek már nem is volna lehetősége.
Bár a digitális rádióhálózathoz kapcsolódó beruházások értékéről Kárpáti nem kívánt konkrét számokat elárulni, az AH igazgatója a Napinak elmondta: a társaság a következő négy-öt esztendőben összesen mintegy 25 milliárd forintot fordít a digitális televíziós, illetve rádiós hálózatok kiépítésére.

Novák Csaba
Novák Csaba

Ez is érdekelhet