Drámai a helyzet a lakásépítésben, s bár az adatokon egyelőre nem látszik, de új projektek nem indulnak, a lakásfejlesztési kapacitások pedig leépülőben vannak - mondta tegnap Maráczi Zsolt, a Társaság a Lakásépítésért Egyesület elnöke a szervezet sajtótájékoztatóján. Beavatkozás nélkül nem egy-két, hanem akár 50 százalékkal is visszaeshet a lakásépítés, ez pedig a széles körű beszállítói rendszert is érzékenyen érinti. Az otthonteremtés támogatásának mellőzése a válságkezelés során nem indokolható - hívta fel a figyelmet Maráczi. A válságkezelés kapcsán az építőipar 1800 milliárd forint értékű építési beruházáshoz jut a következő másfél évben, azonban ebből az összegből a lakásépítés támogatására semmi nem jut, ez pedig felveti a kérdést, hogy vajon a lakásépítési ágazat szerepel-e a társadalmi prioritások között - tette hozzá Vidor Győző, az egyesület elnökségi tagja.
Csalókának nevezte a helyzetet Norbert Schwarzmüller, a Wienerberger Téglaipari Zrt. vezérigazgatója a Magyar Téglás Szövetség nevében. Tavaly még 35-36 ezer lakás épült, azonban a projektindulások visszafogása és a csökkenő építőanyag-eladások miatt erős visszaesésre lehet számítani. Az anyaggyártók 100-150 ezer embernek adnak munkát, ebből a körből akár több tízezer dolgozó veszítheti el munkahelyét. A szakértők szerint a válságenyhítő intézkedések egyike az állam által támogatott bérlakásprogram bevezetése lehetne. Finnországban például a bérlakásépítésre felvett hitelek kamatának 70 százalékát vállalja át az állam, Franciaországban pedig 340 millió eurót különítettek el 100 ezer bérlakás építésére.
