Átalakítaná az alkalmi munkavállalói (AM) könyves foglalkoztatás szabályait a munkaügyi tárca. A tervek szerint megszüntetik az AM-könyvet és a közteherjegyet, helyette elektronikus bejelentést vezetnek be és szűkítik azt a munkáltatói kört, ahol ezt alkalmazni lehet. A javaslatról várhatóan decemberben tárgyalnak.
Az indoklás szerint az AM-könyv visszaélésekre ad lehetőséget, a feketefoglalkoztatás melegágyává vált, ezért az építőiparban, turizmusban, feldolgozóiparban például nem engedélyeznék a használatát. Eddig nem volt jelentősége az AM-könyvnek az építőiparban, így az esetleges megszüntetése sem jár komolyabb következményekkel - válaszolta a Napi kérdésére Tolnay Tibor. Az Építési Vállalkozók Országos Szövetségének (ÉVOSZ)elnöke szerint az alvállalkozói körben eddig nem alkalmazták az AM-könyvet, ugyanakkor az építőipari cégvezetőkkel az elmúlt két héten folytatott tárgyalások során szóba került, hogy a bizonytalan jövő évi megrendelések miatt az elbocsátások helyett ezt a lehetőséget kínálják fel az alkalmazottaknak. Tolnay Tibor szerint ezért az AM-könyv építőipari megszüntetésére nem ez a legalkalmasabb időpont.
A szakember hozzátette, nem az AM-könyv táplálja az ágazatban a feketefoglalkoztatást. Úgy véli egyébként, hogy a gazdaság, illetve az építőipar fehérítésére nem a büntető jellegű intézkedések a leghatékonyabbak, sokkal több eredményt lehetne elérni pozitív diszkriminációval. A mérlegben közzétett munkabérköltség megfelelően tájékoztat például a feketefoglalkoztatás tényéről, s ezt az információt felhasználva a láthatóan fehéren foglalkoztatók előnyt élvezhetnének a pályázatok elbírálásánál.
