BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megállt a lakáspiac visszaesése

2008. november 3. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Idén az első kilenc hónapban több mint 20 ezer új lakás kapott használatbavételi engedélyt, ez nagyjából ugyanannyi, mint egy évvel ezelőtt, az új lakásépítési engedélyek száma pedig négy százalékkal esett vissza - derül ki a KSH tegnapi gyorsjelentéséből. Budapesten az új engedélyek száma az országos átlagnál valamivel jobban, kilenc százalékkal csökkent. Az építési szándék megtorpanása Somogy, Borsod-Abaúj-Zemplén és Hajdú-Bihar megyében a legmarkánsabb, 30-40 százalék közötti, míg Csongrád és Fejér megyében hasonló mértékű bővülést jeleznek az adatok. A magánerős építkezések körében visszaesett a házilagos kivitelezés aránya, az első háromnegyed évben a lakások háromnegyedét profi kivitelező cég építette. A KSH-adatok még nem tükrözik a pénzügyi válság hatását - mondta a Napinak Varjasné Székely Éva, a Magyar Lakásépítők Szövetségének elnöke, aki szerint bár a piaci visszaesés már az első félévi adatokban tetten érhető volt, a finanszírozás leállása csak ezután fejti ki hatását. A lakáspiacon nem lehet olyan gyorsan megállítani a folyamatokat, mint például az autóiparban: a már elkezdett beruházásokat, illetve a beadott engedélyezési eljárást végig kell vinni, az új beruházások azonban projektfinanszírozás és fizetőképes kereslet híján nem fognak elindulni.

Szepesi Anita
Szepesi Anita

Ez is érdekelhet